Ağ Fırlatan Drone Geliştirildi

Donanım MasterYen 0 views
sponsorlu reklam

Dronelarla ilgili bir çok haber yayınlamıştık, şimdi göreceğiniz drone ise hepsinden çok farklı. Mühendisler tarafından geliştirilen drone belli bir uzaklığa kadar ağ fırlatabiliyor.

Drone kullanımının artmasıyla birlikte, güvenlik ihlalleri ve özel hayatın deşifresi gibi konular gündeme gelmişti. Güvenlik zafiyetinin ortaya çıkmasıyla kişiler, çeşitli yöntemler ile kendilerini koruma altına almak istiyor. Alınan korunma yöntemlerine bir yenisi daha eklendi.

Human-Interactive Robotics Lab tarafından geliştirilen bu drone ile güvenli alanlara girmek isteyen dronelara müdahale ediliyor. Robotic Falconry adında ki bu drone, ön tarafında bulunan özel bir silah ile ağ atabiliyor. Görünüm açısından normalde gördüğümüz dronelardan farkı olmasa da çok etkili olduğu söylenebilir.

Robotic Falconry, bir kullanıcı tarafından kumanda ile kontrol edilebilmesinin yanı sıra, otomatik uçuş ile de güvenlik sağlayabilme kapasitesine sahip. Çalışması sistemi ile, dronelar girmemesi gereken yerlere girdiğinde ağ atarak onları durdurabilecek.

Ağın uzaktan görünümü, örümcek ağını andırırken, geliştirilen drone örümcek adama benzetildi.

Youtube ‘ da HIRoLaB kanalı tarafından yayınlanan videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Alarmı Kapatıp Geri Uyuyanlar İçin Uyandırma Paspası Ruggie başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet ÖZALP {MasterYen}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*