Akıllı Telefonlar nasıl Patlıyor ?

İlginç MasterYen 0 views
sponsorlu reklam

Pil patlamalarının önüne ne türlü geçilir?
Akıllı telefonların patlamasına kim ya da ne sebep oluyor?

Akıllı telefonların patlamaları konusunda çok pek bilgi yaptık. Hem Bir ülkemizde hem bir de yurt dışarısında kocaman bir olay haline iştirak eden ve birey sıhhatini birinci dereceden tehdit eden bu durum karşısında suçlu kim?

Telefonu patlayan bir kullanıcının öncelikle üreticiyi suçlayacağı ortadaki en mühim hakikat. Bu durum karşısında üyeler üreticilerden tazminat istek edebileceklerini düşündüğünden ötürü bu durum öncelikle medyaya yansıtılmakta.

Patlayan bir telefonun bilgi değeri yok mu?

Patlayan bir telefonun bilgi değeri çok fazla; çünkü bir telefon patlıyorsa ve ortadaki suçlu üreticiyse bunun manşetten girilmesi ve üreticiye her çeşitli yaptırımın uygulanması kural. Peki ya suçlu kullanıcıysa?

Suçlunun kullanıcı meydana geldiğini ifade etmek çok pratik değil bir aşama fakat hem bir legal olarak hem bir de şirketin ürünü incelemesi gerekebiliyor. Bu tatsız aşama ile uğraşmak istek etmeyen üreticilerin de mağdurları bir biçimde tatmin etme güdüsünde davrandıklarını görüyor ve tahmin ediyoruz.

Akıllı Telefonunuzun Patlamaması İçin Ne Inşa Etmek Gerekiyor?

Akıllı telefonunuzun patlamaması amaçlı öncelikle sizlerin bizzat önlemleri almanızı öneri ediyoruz. Bunun en pratik yolu ise telefonunuzu her an özgün şarj aletleri ile şarj etmeniz. Bunu yaptığınız müddetçe kendinizi garanti altında tutabilirsiniz. Şarj aletleri noktasındaki en mühim problemi ise otomobil şarjlarında görmekteyiz. 5-10 TL’ye otoban kenarlarında satılan şarj aletlerini faydalanarak farkında olmadığınız önemli bir yükümlülüğün altına giriyorsunuz. Bu stil “çakma” ürünler telefonunuzu patlatmasa dahi ileriye yönelik pilinize önemli zararlar verebilir, pil şişmeleri yaşayabilirsiniz.

Gece Şarj etmeli mi, etmemeli mi yoksa hiç düşünmemeli mi?

Bir öbür konu ise gece telefonu şarj etmek. Bu yazıyı okuyan pekçok çocuk kardeşimizin “abi ben kız arkadaşımla ya da adam arkadaşımla gece yazışmadan uyumam” dediğini duyar gibiyim. Telefonunuzu zaman içerisinde şarj etmeye çalışın ve gece bu işlemi yapmaktan vazgeçin. Siz uykudayken pilin alev alması kocaman hasarlara üstelik ölümlere sebep olabilmektedir.

“Gündüz bütün zaman okuldayım telefonu gece şarj etmek zorundayım” diyen sevgili kardeşlerimiz amaçlı de şunu öneriyorum. Telefonunuzu lütfen ama lütfen şarj ederken yastığın altına, yatakla baza başlığının arasına sıkıştırmayın. Bunun Benzeri yaptığınızda pilin ısıylatim hızını hemen hemen sıfıra indirgiyor ve patlamaya davetiye çıkartıyorsunuz. Gece telefonunuzu şarj etmek zorundaysanız telefonunuzu mutfak tezgahı ya da seramik yüzeylere arkası geliyor olacak biçimde bırakın. Bu telefonunuzun pili ısınsa dahi ısısının çabuk bir biçimde dağılmasının sağlayacaktır.

Bu vaziyetlere uyarı ettiğiniz müddetçe soru hiçbir zaman sizden kaynaklanmayacaktır. Esasen telefonunuzu özgün şarj aletleri ile şarj ettiğiniz müddetçe de üretici tarafından da bir sıkıntı görünmüyor. bir TL verip telefonunuzu şarj eden ürünlerden ve özgün olmayan aksesuarlardan lütfen uzak durun.

Hiçbir şarj cihazı sizin canınızdan ek olarak değerli değil…

Bu konuda yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir önceki yazımız olan Dominos 30 Dakika Garantisi başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet ÖZALP {MasterYen}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*