Android cihazların fazla ısınma sorunu nasıl giderilir?

Donanım mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Milyonlarca insanın kullandığı Android akıllı cep telefonlarının aşırı derecede ısınması, bu cihazların en büyük problemlerinin başını çekiyor. Kimi zaman hiçbir işlem yapılmadığı halde elle tutulamayacak kadar çok ısınan bu telefonlar, genelde çok fazla işlemci gücü gerektiren uygulama ve oyunlar kullanıldığı zaman neredeyse alev almaya başlıyor. Bu durumla karşılaştığınız zaman ise yapmanız gereken ya söz konusu uygulamaları kapatmak, ya da telefonu yeniden başlatmak oluyor. Neyse ki bu tür ısınma sorunlarının önüne geçmek için alabileceğiniz bazı önlemler var.

Öncelikle telefonunuzda var olan ve işlemciyi sürekli olarak meşgul eden bazı uygulamaları engellemekle işe başlayabilirsiniz. WiFi ağına uzun bir süredir bağlı kalmış olabilirsiniz. Ekran parlaklığınız çok açık olabilir. Çok fazla oyun oynuyor olabilirsiniz. Veya uzun süreli kamera çekimleri yapıyor olabilirsiniz. Hatta yaşadığınız bölgede havalar çok sıcak olduğu için telefonunuz daha hızlı ısınıyor olabilir. Bu ihtimalleri çoğaltmak mümkün. Tüm bu maddeler, telefonunuzun çok ısınmasına yol açabilir.

muo-android-overheating-camerasettings

Kamera ile çekim yaparken fotoğrafın büyüklüğünü MP değerini düşürerek biraz azaltmanız, ısınmanın önüne geçme noktasında faydalı olabilir. Fotoğraf çekildikten sonra işlemesi uzun sürdüğü için telefonunuz daha çok kaynak tüketebilir.

RAM ve CPU’yu meşgul eden uygulamaları telefonunuzdan kaldırdıktan sonra genel bir virüs taraması yapmanın da mutlaka yararını görürsünüz. Tüm bunlara rağmen telefonunuz ısınmaya devam ediyorsa, telefonunuzun bataryasını ve şarj cihazını değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Galaxy Note 4'te fotoğraf ve videolar nasıl gizlenir? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*