Android kullanıcıları : Google siz istemeseniz de nerede olduğunuzu bilmek istiyor

Mobil Zafer 0 views
sponsorlu reklam

 

Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google’ın mobil cihazlar için olan  işletim sistemi Android’in, kullanıcıların mobil cihazlarının konum servisi ayarları paylaşıma kapalı olsa dahi konum verilerini erişebildiği ve analiz edebildiği ortaya çıktı.

 

“Quartz” adlı internet sitesinde yer alan haberin içeriğine göre Google, Android işletim sisteminde 2017 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya koyduğu birtakım sistem güncellemeleriyle yerel baz istasyonu sinyallerini kaydedebilme özelliği ekledi.

Tablet ve akıllı telefonların bildirimlerini kullanıcılar için daha fonksiyonel bir içeriğe ve kullanıma kavuşturmak amacıyla getirilen özellik , konum servisinin aktif edilmese de çalıştığından, konum verilerini kullanmak istemeyen Android kullananların da ne yazık ki konum verilerinin rahatlıkla belirlenebilmesine yol açıyor.

Quartz adlı internet sitesinde yer alan bu habere ilişkin sorularını cevaplayan Google’ın bu konu hakkındaki uzmanları, yeni sistem güncellemesiyle mobil veri kimliği esaslı baz istasyonu verilerinin tamamen toplanabildiği bilgisini teyit etti.

Google, şifrelenmiş bir veri zinciri olarak Google’a ulaşan verilerin hiçbir zaman depolanmadığını, reklam veya müşteri hizmetlerinde kullanılmadığını, sadece bildirim servislerinin teknik açıdan kullanılabilirliğinin sağlanabilmesi için değerlendirildiğini ifade etti.

Şirket cephesinden yapılan yazılı açıklamada, şunlar vurgulandı :

 

“Bu yılın ocak ayında, cep telefonlarındaki hücresel veri kimliğini, bildirim sistemimizin hızını ve performansını arttırmak üzere ilave bir sinyal olarak değerlendirmeye başladık. Ancak bu verileri hiçbir zaman ağ senkronizasyon sistemimize dahil etmedik, dolayısıyla veriler kullanılır kullanılmaz kaydedilmeden sistemden ihraç edildi. Uygulamaya bu ayın sonundan itibaren son veriyor, sistemimizi hücresel veri kimliği talep etmeyecek şekilde yeniden güncelliyoruz.”

 

Kullanıcının en yakınındaki akıllı telefon baz istasyonunu tespit eden mobil veri kimliği, konum bilgilerinin  belirlenmesini istemeyen devlet görevlileri ve aile içi şiddete maruz kalan bireyler gibi akıllı telefon kullanıcılarını tehlikeli bir duruma düşürebiliyor.

 

Google tarafından yapılan açıklama

verilerin şifrelenmiş olduğunu yönünde olsa da siber güvenlik uzmanları, akıllı telefonların casus yazılımları veya başka yöntemle elde edilmesi durumunda üçüncü kişilere ulaştırılarak uzaktan konum verilerinin belirlebileceğinin altını çiziyor.

Bir önceki yazımız olan Apple son gözdesi iphone X her şeyiyle farklı bir deneyim sunuyor başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*