Apple-FBI Gerginliğine Son Nokta Mahkemeden !

Siber Suçlar TeknoTip 0 views
sponsorlu reklam

Uzun zamandır sosyal medyada oldukça sık şekilde konuşulan FBI ve Apple arasındaki gerginlik, mahkeme kararı ile birlikte bir nebze de olsa azaldı. Daha önce de benzer bir olay yüzünden gerginlik yaşayan bu iki kuruluş, yine mahkeme kararı ile gerginliği bir süre de olsa sonlandırmıştı.

Amerika’da yapılan bir cinayette, cinayet zanlısının kullanmış olduğu iPhone markalı cep telefonu içerisinde oldukça önemli bilgilerin olduğu veya olabileceği saptandı. Dolayısıyla davanın daha kolay ve hızlı bir şekilde akması için iPhone markasının patent sahibi olan Apple firması ile FBI arasında sık bir şekilde görüşmeler başladı. Her ne kadar FBI, istediği sonucu alacağına inansa da maalesef Apple kurucusu Tim Cook, bu tür bir duruma izin vermedi. İzin verilmemesinin sebebini de, bu yöntem ile diğer cihazların da güvenlik kilidinin kırılabileceği ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınabileceği oldu. Apple’dan istediği cevabı alamayan FBI, konuyu mahkemeye taşıyarak şanslarını bir kez daha denemek istedi.

Brooklyn eyaletinde gerçekleşen duruşmada, yargıç James Orenstein, kişisel bilgilerin korunmasına saygı duyduklarını ancak Apple’ın diğer soruşturmalarda da aynı isteklerle tekrar gelebileceğini beyan etti. “Bu kişisel bilgilerin güvenliğinin ortadan kalkması anlamına gelir” diyen Orenstein, soruşturmada FBI tarafına kırmızı ışıkları yaktı. FBI’nın Apple firmasından ilk isteği bu değildi tabii ki. Daha önce de benzer dava işlemlerinden dolayı Tim Cook’un kapıları birkaç kez daha çalınmıştı.

 

Bir önceki yazımız olan Vicdansız Anne, Baba ! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasin Kılıç {TeknoTip}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*