Araç Kullanırken Uyanık Kalmamızı Sağlayan Bilezik!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Yeni icat edilen bu bilezik, şoförlerin seyir sırasında uykuları geldikleri an onları hafif bir elektrik çarpmasıyla uyandırıyor.

Araç kullanırken sürekli olarak uyanık halde kalabilmek için herkesin denediği bir takım alternatif yollar vardır. Kahve yada enerji içecekleri içmek artık tarihe karışıyor. Uykumuzun geldiğini algılayan bu bilezik, ufak bir elektrik çarpmasıyla bizi dürtükleyerek uykumuzun açılmasını sağlıyor. Steer ismindeki bilezik, kısaca giyilebilir teknoloji. Söz konusu cihazda, kullanıcının kalp atışlarını ve cildindeki iletkenliği ölçmeye yaran 16 sensör bulunmakta. Bu sensörlerle elde ettiği verileri normaliyle kıyaslayan Steer, eğer kullanıcın kalp atış hızının düştüğünü algılarsa yada başka bir durum sezerse güçlü bir titreşimle sahibine uyarı veriyor.

steerteknozen

Bu uyarıya rağmen kalp atış hızınız da hala bir yükselme söz konusu değilse, Steer’a göre uykuya dalmaya başlıyorsunuz demektir ve birazdan ufak bir elektrik çarpmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu elektrik çarpması vücudunuzda serotonin, kortizol ve diğer hormonların salgısını hızlandıracak ve sizi ayakta tutacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bisikletler Hava Kirliliğini Önleyecek! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*