Asosyal Medya Uygulaması: Binky!

Sosyal Medya hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Sosyal medyanın zararlı etkilerinden şikayetçiyseniz ama yinede kendisinden tamamen kopamıyorsanız bu uygulama tam da sizler için. Yalnızca iPhone’larda kullanılabilirlik gösteren Binky, insanlarla etkileşim haline girmeden medyayı detaylı bir şekilde takip etmemizi sağlıyor.

Binky sayesinde diğer tüm sosyal medya uygulamalarında yaptığımız aktiviteleri sosyalleşmeden yapabilmemiz mümkün. Hemen hemen her sosyal medya uygulamasında yaptığımız görselleri tarayıp beğenmek, yorum yapmak gibi standart şeyleri Binky’de de yapabiliyoruz. Uygulama ilk etapta saçma gibi görünsede, asıl amacı sosyal medyaya eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşmak. Bünyesinde birçok sosyal medya uygulamasının unsurlarını barındıran Binky, paylaşılan gönderilere ”bink” ismini veriyor. Örneğin bir resmi takipçilerinize paylaştığınızda bu işlem ”re-bink” adını alıyor. Komik olan tarafı uygulama bu işlemi yapmadan önce bizleri bunun hiçbir işe yaramadığına dair uyarıyor. Yani tamamen sosyal medyayı tiye alan bir aplikasyon.

Binky’nin yapımcısı ve geliştiricisi olan Dan Kurtz, NPR üzerinden yaptığı açıklamada uygulama ile alakalı olarak; ”Binky’de diğer tüm sosyal medya uygulamaları gibi amaçsız ve gereksiz. Sadece Binky bunun bilincinde ve insanları bu konuda uyarmaktan kendini alıkoymuyor.” dedi. Şimdilik yalnızca iOS için yayında olan Binky’nin önümüzdeki günlerde Android tabanlı akıllı telefonlarda da kullanılabilirlik göstereceği düşünülüyor.

binkky

Dan Kurtz açıklamasının devamında Binky’nin önceleri tamamen şaka ve eğlence amaçlı ortaya çıkarıldığını söyledi. ”Yapacağımız hiçbir şey bulamayıp öylece uygulamalar arasında gezinirken bir anda tüm sosyal medya platformlarına eleştiri olarak böyle birşey tasarlamak istedik.” diyen Kurtz, uygulamayı çevresindeki eş ve dostlarıyla paylaşınca işin boyutu biraz ciddileşmiş. Kurtz’un çevresindeki arkadaşları kendisine aslında uygulamanın göründüğü kadar anlamsız olmadığını ve iyi bir bakış açısına hitap ettiğini dile getirmiş. Dan Kurtz’da böylelikle gözbebeğini AppStore’da paylaşma kararı almış.

Antisosyal medya simülatörü olarak piyasaya sürülen Binky kısa zamanda yüz binlere varan bir indirme sayısına ulaştı ve gün geçtikçe bu sayının üzerine koymaya da devam ediyor. Dan Kurtz sözlerini, ”Şuanda Binky üzerinden bir kariyer planladığım kesinlikle yok. Ama uygulamaya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar olursa kendileri ile seve seve görüşürüm.” şeklinde tamamladı.

Bir önceki yazımız olan Cumali Ceber Film Oluyor! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*