“Aygıt kullanımda” hatası nasıl çözülür?

Donanım mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Kullandığınız USB’yi bilgisayardan “güvenli olarak kaldır” seçeneğini kullanarak çıkartmaya çalıştığınızda “Aygıt kullanımda” hatasıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Oldukça can sıkıcı olan bu hata mesajı, USB’yi güvenli olarak kaldırmanızı engeller. Siz de son çare olarak USB’yi elinizle çıkartma yolunu seçersiniz ve problem çözülür. Ancak bu esnada USB’nizin zarar görme ihtimali az da olsa vardır.

device-is-currently-in-use

İşin aslı bu hata, USB’nin bilgisayar tarafından hala bir sebepten dolayı kullanılıyor olmasından kaynaklı. Ancak hiçbir program veya dosya açık değilse, yine de bu hatayı alıyorsanız yapacağınız çok basit bir şey var: Unlocker programını kullanmak!

Tamamen ücretsiz olarak edinebileceğiniz Unlocker ile USB’yi kullanan tüm işlemleri devre dışı bırakarak “aygıtı güvenle kaldır” seçeneğini eskisi gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz bunu nasıl yapabileceğinize bakalım.

install-unlocker

Unlocker programını kurarken karşımıza çıkan bu sayfada Advanced kısmını seçiyor, “Install Delta toolbar” opsiyonunu devre dışı bırakıyoruz ki tarayıcımıza toolbar eklenmesin. Ardından Next butonuna basarak programın kurulumunu tamamlıyoruz.

use-unlocker-to-find-what-process-is-using-your-usb-flash-drive-storage

Programın kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra Bilgisayarım’a girip güvenle kaldırmak istediğiniz USB aygıtına sağ tıklıyoruz. Açılan menüde Unlocker seçeneğini göreceğiz, ona basalım.

what-program-or-service-is-using-your-usb-storage-device

Burada USB’deki dosyaları aktif olarak kullanan tüm programların listelendiğini göreceğiz. Bu programlar USB’yi güvenle kaldırabilmenizi engeller, hata mesajı almanıza sebep olur.

kill-process-unlocker

En altta yer alan Kill Process butonuna basarak aygıtı kullanan tüm işlemleri kapatıyoruz. Daha sonra istediğimiz gibi aygıtı güvenle kaldırabiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Windows'ta ekran kaydı nasıl yapılır? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*