Bakan Uyardı: Bilmediğiniz Word Dosyaları Tehlikeli Olabilir

Siber Suçlar MasterYen 0 views
sponsorlu reklam

Son zamanlarda siber saldırı altında bulunduğumuza dair bir çok haber yayınlamıştık.

Ülkemiz tarafından Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Rus ‘ lar tarafından bir çok siber saldırıya maruz kalmıştık. Son zamanlarda bir de buna Anonymous ve Red Hack eklenmişti. Türkiye ‘ deki bazı hacker grupları ise saldırı niteliğinde cevap vermişti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ‘ da bu konuda bir açıklama yaptı ve kullanıcıları uyardı.

Fikri-isik

Bakan Işık’ın tarafından yapılan açıklamaya göre, bilinmeyen internet adreslerinden gelen word belgeleri ciddi tehditler oluşturuyor. Yapılan siber saldırılar genel itibariyle internet trafiğini arttırmak maksadıyla yapılıyor. Sunucuların aşırı yorulması nedeniyle ise sistemler çöküyor. Fakat kurumlardan ziyade kullanıcılar hedef alınarak bu saldırılar gerçekleştiriliyor.

Bakan tarafından açıklanan word dosyaları kullanıcı bilgilerine erişmek için bir yöntem. Türkiye’nin çıkışına yönelik internet trafiğinin 10 bin kat arttığını dile getiren Işık, gerekli tedbirlerin bir an önce alınması gerektiği yönünde açıklama yaptı.

Açıklamanın devamında şunları söyledi;

“Örneğin bu sabah olan bir olayı söyleyeyim: Bir kamu kurumunun mail adresine protokolden kaynaklanan ki bu Türkiye’nin kusurundan değil, uluslararası bir kusur… Protokolden kaynaklanan bir zafiyetten yararlanarak sanki bir kamu kurumundan mail geliyormuş gibi bütün kurumlara mail göndermişler. O konuda dikkatli olmak gerekiyor. Hele hele bu aralar özellikle bilinmeyen adreslerden gelen word dosyalarını açmamakta fayda var.”

 

Bir önceki yazımız olan ASUS AdBlock Plus ' ı Ücretsiz Mobil Cihazlarına Ekleyecek başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet ÖZALP {MasterYen}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*