Bir Hastalık Olarak: Sosyal Medya Bağımlılığı!

Sosyal Medya hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Bu makalemizde bugüne kadar birden fazla psikoloğun üzerinde durduğu oldukça önemli bir konuyu ele alıyoruz. Sosyal medya nedir? diye sorulduğunda bunu en kaba tabiriyle, Facebook, Twitter ve Instagram üçlüsüyle tanımlamak mümkün ama sosyal medya günümüzde fazlasıyla etkili bir iletişim aracı ve bilgi kaynağı görevi üstlenmekte. Hal böyle olunca da bünyesinde birbirinden çeşitli insanlar ve kitleler barındırması kaçınılmaz. Kimileri için bir gelir kapısı, kimileri için boş vakitleri doldurmaya yönelik bir aktivite, kimileri içinde etkili bir popülarite kaynağı. Siz bu kategorilerin hangisine dahilsiniz bilmiyoruz ama bildiğimiz tek bir şey var ki, sosyal medyanın yavaş yavaş hayatlarınızın yeri doldurulamaz bir parçası haline geldiği.

Gençlerin yanında artık yaşlı insanlarında sosyal medya üzerinde en az gençler kadar kadar aktif olduğunu düşünürsek bu kadar yoğun bir kullanım trafiği içerisinde herhangi bir bağımlılık durumunun oluşmaması neredeyse imkansız. Kime sorulsa bu bağımlılık durumunu genelde reddeder. Ama kendisini 5 dakika sonra Instagram bildirimlerini kontrol ederken bulmamız kuvvetle muhtemeldir. Peki nedir bizi sosyal medyaya bu kadar iten? Sosyal medya bağımlılığı diye birşey gerçekten var mıdır? Eğer böyle birşey varsa bu derece bağımlılık oluşturan şeyin kaynağında ne bulunur?

SocialMedia

Hemen hemen herkes toplum tarafından beğenilme ve kabul görme ihtiyacı güder. Bu durum bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için, yemek yemek veya su içmek gibi önemli bir ihtiyaçtır. Sosyal medyanın son zamanlarda buna olanak sağlaması bu bağımlılığın temelini oluşturuyor olabilir. Hal böyleyken sosyal medya üzerindeki kimselerin bu işi bir yarış boyutuna getirdiğini söyleyebiliriz. Artık yediği yemeğin, içtiği kahvenin fotoğrafını paylaşmayan kimse kalmadı. Giyilen şeylerin ne kadar marka gözüktüğünün ve gidilen yerlerin ne kadar elit yerler olduğunun önemi arttı. Bu durumun artık insanlar arasında bir rekabet haline dönüşmesi beraberinde sosyal medyayı daha aktif ve daha fazla kullanmayı gerektirdi diyebiliriz.

Bu bağımlılık durumunun gelişen teknolojiyle beraber daha ileri boyutlara ulaşacağını söylebiliriz. Tabiki temennimiz bu bağımlılığın insanlar arası rekabet üzerine değil de gerçekten kendimize fayda sağlayan gerekçeler üzerine kurulu olması. Peki siz gerçekten sosyal medyayı ne sebeple kullanıyorsunuz? Gerçekten çevrenize yeteri kadar zaman ayırıp sosyal medyayı bir amaç değil de yalnızca bir araç olarak kullandığınızı söylebilir misiniz?

Bir önceki yazımız olan Youtuber Olarak Para Kazanılır Mı? Yeni Bir Gelir Sistemi Mi Başlıyor? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*