Bisikletler Hava Kirliliğini Önleyecek!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Hollandalı bir tasarımcı, Çin‘de tehlikeli boyutlara varmaya başlayan hava kirliliği için kirli havayı temiz havaya çeviren bisiklet geliştirdi.

Son zamanlarda Çin’in genelinde büyük bir hava kirliliği sorunu söz konusu. Bu problemi minimuma indirmek adına insanlara inovatif maskeler dağıtılsa da bu pek yeterli olmuyor. Bunun farkında olan söz konusu tasarımcı, geçtiğimiz günlerde geliştirdiği bisiklet ile bu probleme büyük ölçüde merhem olacak gibi. İnsan sağlığı için oldukça büyük bir tehdit oluşturan hava kirliliği, önüne geçilmediği taktirde insanları ölüme dahi götürebilir.

hava-temizleyeci-bisiklet-teknozenjpg

Dünya Ekonomik Forum‘unun Çin‘de yaptığı son zirve toplantısında tanıtılan bisikletler, ön taraflarına sabitleştirilmiş bir yapı yardımıyla havayı toplayacak, toplanan havanın basit bir filtre yardımıyla karbon miktarı azaltılacak ve sürücünün olduğu bölümden arındırılmış temiz hava dışarıyla verilecek. İlk prototip üzerindeki çalışmalar hala devam ediyor. İlerleyen günlerde her detayının tamamlanacağı düşünülen bisikletin öncelikle Çin geneline, sonrasında ise talep olması halinde Dünya üzerine dağıtılacağı düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Galaksimizin En Küçük Yıldızı: EBLM J0555-57Ab! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*