Chrome’un CPU kullanımı nasıl azaltılır?

Nasıl Yapılır mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Google’ın ürettiği ve kısa sürede Internet Explorer’in tahtına oturtmayı başardığı internet tarayıcısı Chrome, sahip olduğu geniş eklenti desteğiyle de bilgisayar ve cep telefonu kullanıcılarının bir numaralı tercihi haline gelmiş bulunuyor. Eklenti, tema ve senkronizasyon özellikleriyle gönülleri fetheden bu tarayıcının tek olumsuz yanı; yüksek oranda CPU kaynağını tüketiyor olması. Bilgisayarın ağırlaşmasına ve yavaş çalışmasına yol açan bu sorun, Chrome’da flash ve javascript çalıştırdığınız zaman kendini daha da belli ediyor. Tüm bu saydıklarımıza ek olarak Chrome’dan başka programların da o esnada açık olması, Chrome’da açık olan sekmelerin çökmesine ve tüm işlemlerinizi havaya uçmasına yol açabilir.

Ancak Chrome’un sürekli artan CPU tüketimini kısıtlamak, en azından daha da düşürebilmek için yapabileceğiniz bazı ufak önlemler de var elbette. Bunlar kabaca şöyle listelenebilir:

Daha az sekmeyle çalışın

Chrome’un kaynak tüketimini artıran en önemli unsur sekmelerdir. Eğer çok fazla sekme açıyorsanız, açtığınız sekmelerdeki CSS, JS ve SWF dosyaları Chrome’un daha çok kaynak tüketmesine yol açacaktır. Bu da size ağır ve yavaş işlem hızı olarak yansıyacaktır.

Gereksiz eklentileri kaldırın

chrome-cpu-usage-tips-extensions

Chrome’un eklenti desteğini kullanmanız çok güzel, ancak bunu abartırsanız zamanla yavaşlama durumuyla karşılaşabilirsiniz. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere, Google Docs’un Chrome eklentisini kurmak yerine doğrudan web sitesini kullanabilirsiniz. Bu gibi eklentileri kaldırmanızla birlikte Chrome’un CPU kullanımı daha da rahatlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Android cihazların fazla ısınma sorunu nasıl giderilir? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*