DDos saldırısı nedir, nasıl yapılır?

Donanım mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Google ve Facebook’un da aralarında bulunduğu dünyanın en büyük, en çok tıklanan sitelerinin geçici olarak devre dışı kalmasına yol açan DDos (distributed denial of service) saldırıları; günümüzde her web sitesi sahibinin korkulu rüyası haline gelmiştir.

E-ticaret sektöründe hizmet veren ve sürekli ulaşılabilir olması gereken sitelerin DDos saldırıları sonucu çökmesi, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabilir. Arama motoru Google, söz konusu siteye ulaşamadığı zaman veritabanında kayıtlı olan tüm bağlantıları silebilir. Bu da sitenin gelirlerinin bıçak gibi kesilmesine yol açar.

Peki DDos’un mantığı nedir? Nasıl yapılır?

DDos, virüs bulaşan bilgisayarlar üzerinden bir siteye yoğun şekilde istek göndererek karşı tarafın (sunucunun) bu isteklere cevap veremez hale gelmesine yol açan bir siber saldırı türüdür. Fiziksel bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilen bu saldırıların tespiti ve engellenmesi çok zordur, çünkü sunucu tarafından gerçek bir kullanıcı olarak algılanırlar. Gelen bu yoğun talebe karşı dayanamayan sunucular çöker, siteler ise kullanılamaz hale gelir.

Siz de farkında olmadan virüslü bir program indirmiş ve DDos saldırganları tarafından kullanılan zombi bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelmek için güvenilir bir antivirüs uygulamasıyla sisteminizi baştan aşağıya taratmanızda fayda olacaktır.

DDos saldırısını nasıl yapacağını merak eden okuyucular için şu hususu hatırlatmak gerekir: DDos saldırısı yapmak kesinlikle suçtur ve illegal bir harekettir. Eğer şikayet edilirseniz ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows'ta ekran kaydı nasıl yapılır? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*