Dikkat ! Borcunuz var Tuzağı

Siber Suçlar Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Global pazarda dijital bilgi kullanımındaki güvenlik yazılımlarıyla malum Japon şirketi Stil Micro’nun Akdeniz Ülkeleri Evrensel Müdürü Yakup Börekcioğlu, sanal saldırılarda şu anda Ülkemiz’de vatandaşların en bir sürü bildiği, tanıdığı müesseselerden iştirak eden ‘borcunuz var’ mailleriyle sorun yaşadığını ifade etti.

Siber saldırıya uğrayan ülkeler içerisinde Ülkemiz’nin her süre önce 5 ülkeden biri meydana geldiğini söyleyen Börekcioğlu, şu şekilde konuştu:

“Siber suçlular hayat genelinde yaptıkları saldırılarda bizzat izlerini kaybettirmek için zombi bilgisayarları kullanıyorlar. Zarar Veren yazılım bulaşmış bilgisayarlar siber suçlular aracılığıyla emir muayene merkezine bağlanarak birer zombi bilgisayara dönüştürülüyorlar. Sonrasında ise bunları birer zıplama tahtası olarak faydalanarak saldırılar bu makinelerden gerçekleştirilmiş benzeri gösteriyorlar.

2015 seneyin önce yarısındaki bilgilere karşı Ülkemiz dünyadaki emir muayene merkezi irtibatlı bilgisayarların yüzde 5’ini barındırıyor. Ülkemiz, ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI BIRLEŞIK DEVLETLERI, Hindistan ve Japonya’nın sonrasında dördüncü sırada.”

‘Borcun var’ tuzağı

Vatandaşları düzmece maillere karşın uyaran Börekcioğlu, maillerin ciddi anlamda o müesseselerden geldiğinden güvenilir olunmadan tıklanması şeklinde bilgisayarların şifrelendiğini ifade etti.

Ülkemiz’de şu anda milletin en bir sürü karşılaştığı saldırının bu meydana geldiğini ifa eden Börekçioğlu, “Bildiğiniz bir yerden mail geliyor, bir sürü bir telefon şirketinden, bir finans şirketinden geliyor”diye söyledi.

Maillerin içerisinde ‘Kredi kartı ekstreniz şu… Şu Şekilde bir gsm faturanız var’ diye kişiye tanıdık iştirak eden ve direk ilgilendiren veriler geldiğini ifade eden Börekcioğlu vatandaşların ne çeşitli bu tuzaklara düşürüldüğünü şu şekilde anlattı:

“Tıkladığınızda bilgisayarınıza bir yazılım iniyor, o yazılım sizin bilgisayarınızı şifrelendiriyor. Veriler gerçek, yalnızca fiyatı belli bir süre yukarıda ya da aşağıda.

‘Borcunuz var’ diyor. Tıklıyorsunuz. Bilgisayarınız çoğalış kullanılmaz halen geliyor. Sonrasında tıkladığınız da ekrana bir imaj geliyor, ‘Bilgisayarınızı şifreledim. Şifrenin açılmasını istiyorsanız şu hesaba şu civarı ücret yatırın’ diyor.

Şu anda Ülkemiz’de yaygınlıkla herkesin başına bela var var olan bu sorun.”

Bu çeşit saldırılara karşın şüphesiz güvenilir olunmadan maillerin açılıp okunmaması gerektiğini ve güvenlik yazımlarının kullanılması gerektiğini söyleyen Stil Micro’nun Akdeniz Ülkeleri Evrensel Müdürü Yakup Börekcioğlu, siber saldırılara ilişkili olarak suallerimizi cevapladı.

Saldırı ne çeşitli yapılıyor?

Siber saldırıların arttığı ve bunların öne çıktığı, konuşulduğu bir seneye girdik. Biz de şirket olarak siber saldırının, zararının ne meydana geldiğini, vakanın yalnızca anti virüs olmadığını göstermek talep ediyoruz.

Saldırılar 2 çeşitli yapılıyor işlem durdurma ve bilgi çalma.

Bizde hangisi fazla?

İkisi de oluyor, işleyişi durdurma ve veri çalma. Çalışmaz duruma getirmek en pratik metot oluyor. Gözlemlediğimiz yeryüzünde var var olan şey Ülkemiz’de de oluyor.

– Ne Çeşitli önlenir?

Doğru bir güvenlik programı almaları gerekli. Firması malum bir güvenlik programı alınmalı.

– Şunlar emniyetli mi?

Güvenlik yazılımlarına güvenmek dünyadaki basit meselelerden biri. Güvenlik programları ciddi anlamda bu etki için mi çalışıyor değil mi diye. Bunun için yeryüzünde 2 iş inşa edildi.

Biri Amerikan hükümeti tüm güvenlik programı firmalarına bir mail gönderdi, sorular sordu. Verileri ne çeşitli kullandıklarına karşın.

İkincisi AB’de bir standart var. Ürünlerinizi veriyorsunuz, ürününüzü bir baskı testine sokuyorlar. Sonrasında sizlere rapor veriyorlar. Biz ürünlerimizi AB’ye teslim ettik ve ürünlerimizin arkasında bir şey olmadığına işaret eden test onayı aldık.

– Yabancı tuzaklar var mı?

Bir yabancı saldırı türü de bilmediğimiz linklere tıklamak ve bunlardan bir birşeyler doldurmak. Bizim bilgilerimize karşı Ülkemiz’den zarar veren olarak bildiğimiz linklere 6 milyondan pek tıklayan olmuş

Bir önceki yazımız olan Anonymous, 50 Milyon Türk'ün Bilgisini Yayınladı başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*