Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Nasıl Olmalıdır?

Nedir Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Nasıl Olmalıdır?

Eğitimde geleneksel ve çağdaş olmak üzere iki temel yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar içerisinde giderek gelenekselden uzaklaşıp çağdaş eğitim yaklaşımına adım adım ilerlemekteyiz. Tabi ki ülkemiz içerisinde de çağdaşlığı yakalayabilmek için kesinlikle öğretmenlerin gerekli derecelerde eğitilmesi esası es geçilmektedir. Eğitimde yeni yaklaşımların öğretmenler tarafından benimsenmesi için Türkiye Öğretmenler Birliği Vakfı gibi farklı kurumlar ve kuruluşlar görev dağılımında gönüllülük esasına dayalı olmak üzere kişilere eğitim vermektedir. Öğretmenlerin mantalitesinin değişmesi direkt olarak gelecek nesillerinde fikir dünyasının değişmesine katkı sağlayacaktır.

Öğretmenlerin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Aklımıza öğreten denildiği zaman hitabeti güçlü ve disiplinli gibi alt başlıklar gelmektedir. Fakat artık bu durumdan uzaklaşıp insan ilişkileri iyi olan öğretmen arayışının hız kazanması gerektiği de eklenmesi gereken durumlardan sadece bir tanesidir. kişilerin eğitim alanını adeta bir bilim dalı olarak görmesi ve bakış açılarını da ona göre düzenlemeleri gerekmektedir. Bireylerin eğitimleri aşamasında almış oldukları eğitimin kişilik gelişimi konusunda da ne denli etkili olduğu akılda tutulması gereken aşamalardan biri olduğu da bilinmelidir. Son dönemlerde etkin şekilde kullanılan yaklaşımlardan bazıları;

  • Bilişsel
  • Duyuşsal
  • Devinişsel
  • Yapılandırmacı

Yukarıda sıralanan özelliklerin her biri çocukların çok daha sağlıklı eğitim almaları için oraya koyulmuş olan özelliklerdendir. Eğitim konusunda asla bir politikaya sahip olamamış olan ülkemiz içerisinde bu alanlara çok büyük bir önem verilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Galatasaray Fenerbahçe Derbisi iptal oldu ! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*