Facebook ‘ un Ücretsiz İnternet Projesi Hindistan ‘ da Engellendi

Sosyal Medya TeknoTip 0 views
sponsorlu reklam

Facebook kısa süre önce dünyanın bir çok yerine ücretsiz internet getireceğini söylemişti. Bu bağlamda internet.org isimli bir site oluşturdu. İnternet.org dünyanın internet erişimi olmayan üçte ikisine bağlantı sunmayı hedeflemişti.

2014 yılında ücretsiz internet projesi Zambiya ‘ da kullanımı açıldı. Zambiya’daki kullanıcılar internet.org’un web araçları üzerinden bazı mobil servislere ücretsiz erişim sağlayabiliyordu.

Hindistan ‘ daki telekom sektörünün belirleyicisi konumunda olan resmi kurum, Facebook tarafından sunulan ücretsiz internet servisi ile ağ tarafsızlığının zarar gördüğüne dair bir inceleme başlattı, inceleme devam ederken de Facebook  tarafından sürdürülen projenin durdurulması yönünde bir karar çıktı.

Geçtiğimiz bir kaç ay içinde bazı Hindistan şirketleri bu servisi desteklemekten vazgeçtiklerini söylemişlerdi. Fakat Hindistan ‘ da yapılan yeni bir anket ile durumun çok farklı olduğu görülüyor. 3.000 ‘den daha fazla katılımcının katıldığı bir ankette, katılımcıların % 86 ‘ sı bedava internetin temellerini desteklediğini söyledi.

Hindistan-Ucretsiz-Internet-Anketi

Afrika‘nın en ücra köşelerini dahi kapsayacak olan projede bağlantının insansız hava araçları ile sağlanacağı ifade edilse de kurulum aşamasında olması nedeniyle şimdilik uydular üzerinden sağlanacak. 2016 yılının sonlarına doğru projenin hayata geçirileceği tahmin ediliyor. Bu sayede dünyada internet bağlantısının olmadığı hiç bir yer kalmayacak. Ortalama ise 4 milyar insana internet erişimi sağlanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook: Resimdeki Panda Aranıyor başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasin Kılıç {TeknoTip}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*