Facebook’un Nüfusu Çin’i Aştı!

Sosyal Medya hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, 2 milyardan daha fazla bir kullanıcı sayısına ulaşarak yeni bir rekora imza attı. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan site, önceleri yalnızca insanların eski arkadaşlarını bulmaya yararken şimdilerde oldukça geniş kapsamlı niteliklere sahip. Geçimini bile yalnızca Facebook sayesinde devam ettiren yığınla kimse varken, Facebook’un bu denli popülerleşip geniş kitlelere ulaşması tabiki şaşırtıcı değil.

1 milyar aktif kullanıcı sayısını 5 sene önce aşan Facebook, geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya göre bu sayıyı bu yıl itibariyle ikiye katladı. Facebook’un şuanda tamı tamına 2 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Şirket hergün en az 5.000 yeni üye kazandığını ve bünyesinde barındırdığı üyelerinde mükemmel bir şekilde reaksiyon gösterdiğini ifade ediyor. 800 milyondan daha fazla kullanıcının beğeni yaptığı, 1 milyardan fazla kullanıcının da sürekli Facebook grupları taradığı da elimize ulaşan bilgiler arasında.

Facebook, üyelerine teşekkürlerini sunmak için ilerleyen günlerde kişiselleştirilmiş pekçok deneyim sunmaya hazırlanıyor. Facebook, üye olduğunuz tarihten bu yana neler yapıp yapmadığınızın özetlerini bir kısa film şeklinde karşınıza çıkaracak. Bu kısa filme ya da kolaja ”Güzellikler Paylaştıkça Güzel” (Good Adds Up) adı verilen sayfadan ulaşabileceksiniz.

facee

Şirket tarafından yapılan açıklama da 2 milyar aktif kullanıcı sayısının dünyayı ve dostluğu bir araya getirme açısından oldukça önemli bir detay olduğuna vurgu yapılıyor. Her geçen gün Facebook için deyim yerindeyse nefes almadan çalıştıklarını belirten Mark Zuckerberg, ”Her daim çalışmalarımız Facebook’un ve insanların düzeni üzerine. İlerleyen zamanlarda Good Adds Up gibi pekçok ürünle kullanıcılarımızın karşında olacağız. Onları ve dünyayı çok seviyoruz.” dedi.

Son zamanlarda Facebook’un asıl amacından daha kötüye kullanıldığı tarzında gelen sorulara ise Mark Zuckerberg; ”Bu 2 milyar kullanıcının en az dörtte birinin sahte profillerden oluştuğunu biliyoruz. Bu kesinlikle öngörülebilir birşey, bunun farkındayız. Bu tarz insanları dolandırmaya ve kandırmaya yönelik profiller için gelen şikayetleri mutlaka değerlendiriyoruz ve hesapların kapatılmasının yanı sıra ceza olarakta ağır yaptırımlarımız mevcut. Bunun üzerine çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde Facebook üzerinde neredeyse hiç sahte profil barınamayacak. dedi.

Bir önceki yazımız olan Bir Hastalık Olarak: Sosyal Medya Bağımlılığı! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*