Galaksimizin En Küçük Yıldızı: EBLM J0555-57Ab!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Bilim adamları şuana kadar bilinen en küçük yıldızı buldular! Yüzeyinde su olduğu düşünülen yıldız, yıllardır süregelen Dünya dışında herhangi bir yerde yaşam var mı sorularına yanıt olabilir.

Cambridge Üniversitesi‘nde yürütülen çalışmada bilim adamları bir tesadüf sonucu galakside ki en küçük yıldızı keşfettiler! Görünüş olarak Satürn‘e benzerlik gösteren yıldız, Dünya‘dan yaklaşık olarak 600 ışık yılı uzaklıkta bulunmakta. Ayrıca oldukça serin olduğu düşünülen bu yıldız, bilim adamlarının yorumlarına göre yüzeyinde sıvı halde su da barındırıyor olabilir. Dünya ile kıyaslandığında yıldızın 300 kat daha fazla çekim gücüne sahip olduğu görülüyor. Diğer yıldızların aksine helyum oluşturmak içinde aktif gözüken yıldız, kendisine bu sayede sürekli bir enerji kaynağı oluşturabilir.

en-kucuk-yildiz-teknozen

Yıldızın kendisine sürekli bir enerji kaynağı oluşturması demek ise tahmin edeceğiniz gibi yıldızın üzerinde yaşam formlarını barındırması demek oluyor. Böylelikle bilim adamları Dünya dışında da yaşanılacak bir gezegen keşfetmiş olacaklar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Buluş: Arama Kurtarma Yılanı! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*