Gitar Akordu nasıl yapılır

Gitar Akordu nasıl yapılır

Nasıl Yapılır Zafer 1 views
sponsorlu reklam

Gitar Ne Türlü Akort Edilir?
Akort gerçekleştirmenin pekçok yolu vardır. Gitarınızın sap bölümüne bir akort aleti yerleştirir ya da telefon, tablet, PC benzeri cihazlardan akort uygulaması indirip pratik bir şekilde dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Ama mühim meydana gelen bu cihazlara ilişkili kalmamaktır. Başka Bir Deyişle gitarınızın akordunu kendiniz sese ilişkili olarak yapmalısınız. Bu vaziyet kulak ile yapılmış olan akort diye adlandırılmaktadır. Elbet bu yepyeni başlayan bir gitarist adayı için epeyce pratik değildir. Siz şu an için en yakın enstrüman mağazasından bir akort aleti satın alın ve bunu kullanın.

Kulaktan akort uygulamak için ise parmak geliştirirken perdeleri tek tek geçiyorsunuz bu çalışmalar ve ritim çalışmaları, bir çok kez cihazdan akort uygulamak ile beraber her geçen gün kulaktan akort inşa etmeye başlayabilirsiniz. Boş zamanlarınızda akort ayarlarını bozun ve bir daha inşa etmeye çalışın. Bu çalışmanızda aman dikkat! telleri koparmayın, Bu işlemi yaparken teller kopsa bile yüzünüze gelmeyecek bir şekilde gitarınızı tutunuz.

Teller ve Notalar
Akort yaparken bir takım harfler göreceksiniz ve bu harflerin ne manaya geldiğini bilmelisiniz. Öncelikle bu harflar birer notadır. Bu notaların bir sıralaması vardır, ki bu sıralama global (zorunlu sıralama ya da batıda yaşayan bağlamda) nota sıralamasıdır. Şu şekilde;

 

 

A – La
B – Si
C – Do
D – Re
E – Mi
F – Fa
G – Sol

Bizde (Türkiye’de) ise “do, re, mi, fa, sol, la, si” dir(ilkokulda flüt çalanlar bilir). Ama biz yinede “la, si, do, re, mi, fa, sol” şeklinde de bilelim ve hafızamıza kazıyalım.

Gitarınızın telleri çok önemlidir çünkü buna göre akort cihazlarınızı kullanacaksınız. Öncelikle tellerin isimleri üstten altta doğru;

E – Mi (Kalın)
A – La
D – Re
G – Sol
B – Si
E – Mi (İnce)

Bu notaların 1,2,3,4,5,6 diye sıralaması ise şu şekilde;

6- E – Mi (Kalın)
5- A – La
4- D – Re
3- G – Sol
2- B – Si
1- E – Mi (İnce)

Klasik, akustik, elektro gitarlar için tel isimleri ve sıralaması bu şekildedir. Bas gitar için ise;

1- G – Sol
2- D – Re
3- A – La
4- E – Mi

 

Yukarıdaki Videodan detaylı bir şekilde anlatılmış ve uygulamalı yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayarda ekran videosu nasıl çekilir başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*