Google Chrome’da ziyaret edilen siteler nasıl silinir?

Nasıl Yapılır mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Diğer tüm internet tarayıcıları gibi Google Chrome da ziyaret ettiğiniz sitelerin detaylı bir şekilde kaydını tutar. Eğer bilgisayarınızı arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşmıyorsanız bunda herhangi bir sakınca olmayabilir. Ancak ortak kullanılan bir bilgisayarda daha önce girdiğiniz sitelerin başka insanlar tarafından görülmemesini isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ziyaret edilen sitelerin kaydını temizlemeniz sizin faydanıza olabilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Eğer Google Chrome’da tarayıcı geçmişini silmeyi bilmiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

google-chrome-history

CTRL + H tuşlarına basarak veya sağ üst köşedeki Ayarlar butonundan Geçmiş bölümünü açın.

delete-complete-browsing-history-chrome

Açılan sayfada bugüne kadar girmiş olduğunuz tüm internet sitelerini göreceksiniz. Sağ üst köşede girdiğiniz siteler arasında bir arama yapabilmeniz de mümkün. Sol üst taraftaki Ziyaret geçmişini sil butonuna basarak geçmişi silme işlemine başlayabiliriz.

How-to-Delete-History-on-Google-Chrome

Açılan bölümde tarayıcı geçmişi, çerezler, indirme kayıtları gibi çeşitli seçenekler karşınıza çıkacaktır. Eğer sadece girmiş olduğunuz web sitelerinin kayıtlarını temizlemek istiyorsanız, en üstteki tarayıcı geçmişi bölümünü seçmeniz yeterli olur. Ardından zaman dilimini de ayarlamanız gerekir: Başlangıçtan beri mi, son 1 saatlik mi, yoksa son 1 aylık mı temizlik yapmak istiyorsunuz? Bunu belirledikten sonra geçmişi silmeye başlayabilirsiniz.

Eğer sık sık geçmişi silmekten hoşlanmıyorsanız, CTRL + Shift + N tuş kombinasyonunu kullanarak gizli tarayıcı açabilirsiniz. Bu şekilde ziyaret ettiğiniz hiçbir sitenin kaydı tutulmaz. Siz de sürekli ziyaret ettiğiniz sitelerin kaydını silip durmaktan kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan VLC Player ile video kesme ve birleştirme işlemi nasıl yapılır? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*