Güneş Enerjisiyle Çalışan Tren Hizmete Girdi!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Hindistan hükümeti geçtiğimiz günlerde oldukça önemli bir buluşa imza atarak büyük bir farkındalık oluşturdu. Çevre dostu ulaşım için büyük bir adım olan tren, Hindistan‘da ki insanların yanı sıra pekçok farklı memleketteki insanların da beğenisini topladı.

Üst kısmı güneş panelleriyle kaplı olan trenin amacı öncelik olarak tabiki çevreyi korumak ama bunun yanında tren, karbon ayak izlerini azaltmayı da vaadediyor. Tanıtılan proje de az öncede bahsettiğimiz gibi trenin üst kısımları güneş panelleriyle dolu olacak ve trenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi bu güneş panelleri karşılayacak.

günespanellitren2teknozen

Yaklaşık olarak 1600 beygir olduğu düşünülen trenin güneş panelleri, güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevirecek ve böylelikle trenin aydınlatma, yolcu bilgileri kontrol etme ve kapı çalıştırma gibi işlevleri bu sayede çalışacak. Kullanılmayan enerjilerin akü bankalarında depolanacağını açıklayan Hindistan hükümeti, böylelikle trenin geceleri de hizmet vereceğini sözlerine ekledi. Mazota hiçbir şekilde gereksinim duymadan çalışan bunun gibi 6 tren yılda yaklaşık olarak 21000 tonluk mazot tasarrufu sağlayabilir. Son olarak yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Hindistanlı yetkililer çevreyi korumak için büyük bir projeye adım attıklarını ve çevre dostu trenlerin sayılarının giderek artacaklarını da dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Beats 2000 TL'lik Kulaklıklarını Satışa Çıkardı! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*