Hackerlar Ukrayna ‘ da Elektriği Kesti

Siber Suçlar TeknoMania 0 views
sponsorlu reklam

Teknolojinin günden günden gelişmesi yanında bazı sorunları da getiriyor. Kurulan sistemlerin, teknolojiye yatkınlığının artmasıyla, hackerlar tarafından kullanılmaya müsait hale geliyor.

Son olarak Ukrayna ‘ da elektrik şebekesine bir hackerın sızmasıyla elektrikler kesildi. Yaşanılan bu kesinti genele hitap etmese de binlerce kullanıcıyı elektriksiz bıraktı.

Ukrayna ‘ nın en geniş teknoloji ağına sahip olan şehirlerinde Ivano-Frankivs’de bölgesel kontrol merkezi çevrimdışı oldu. Ukrayna haber servisi tarafından yapılan habere göre, bölge bir kaç saat boyunca elektriksiz kaldı. Elektrik kesintisinin ise sisteme sızan bir truva atı sebebiyle olduğu bildirildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İSIGHT siber casusluk saldırıları uzmanı John Hultquist, endişelenecek bir durumun olmadığı,şehri korumak için tüm tedbirlerin alındığını savundu.

Yaşanan kesintilerin ise, BlackEnergy ismiyle bilinen truva atı, (2007 -DDoS) kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. BlackEnergy sık sık güncellenerek, yeni özellikleri sayesinde sistemlerde aktif çalışabiliyor. ESET araştırmacısı Robert Lipovsky, “BlackEnergy yazılımın son versiyonu hala aktif ve tehlikeli.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Devamında ise botnet olarak çalışan yazılımın, kurbanlarının yarısının Polonya ‘ da diğer yarısının da Ukrayna ‘ da olduğunu söylemişti.

Bir önceki yazımız olan Valiliğin Twitter Hesabını Çalan Kişi Okulları Tatil Etti başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

TeknoMania {TeknoMania}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*