Hard Disk’te en çok yer kaplayan dosyalar nasıl bulunur?

Donanım mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Hangi dosya ve klasörlerin hard diskinizde ne kadar yer kapladığını hiç merak ettiniz mi?

Yeni bir bilgisayar aldığımızda gıcır gıcır ve içi neredeyse tamamen boş olan hard diskler, internetten indirdiğimiz dosyalar ve kurduğumuz programlarla bir süre sonra tamamen dolmaya yüz tutarlar. Birçok bilgisayar kullanıcısının başına gelen bu durum, gereksiz dosya ve programların kaldırılmasıyla çözüme kavuşturulur. Bu noktada yapılması gereken, hard diskte en çok yer kaplayan dosya ve klasörleri bulup bunları silmek olmalıdır. Peki hard diskte yer kaplayan büyük dosyalar nasıl bulunur? Bunun cevabı, birazdan sizlere tanıtacağımız TreeSize isimli ücretsiz programda saklı.

TreeSize programı nasıl kullanılır?

TreeSize ile hard diskte kayıtlı en büyük dosyaları bulabilir, bunları silerek hard diskinizde gerekli boşluğu oluşturabilirsiniz. Hazırsanız bunu nasıl yapacağınızı adım adım tekrar edelim.

select-drive-treesize-to-fidn-files-and-folders-taking-up-space

İnternetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz TreeSize programını açtıktan sonra karşınıza tüm hard disk sürücüleri gelecektir. Program tarama yaparak hard diskleri analiz ederken çok kısa bir süreliğine beklemeniz gerekiyor. Ardından karşınıza aşağıdaki gibi liste liste klasörler gelecektir.

TreeSize-shows-which-Files-and-Folders-are-Taking-up-Hard-Drive-space

Bu klasörler dosya büyüklüğüne göre en üstte çıkacak şekilde sıralanmıştır. Dosyaların üzerine tıklayarak klasörlerin içine girebilir, sırayla en küçük dosyalara kadar göz atabilirsiniz. Daha sonra çok yer kaplayan, ama bulamadığınız dosyalara rahatlıkla erişebilirsiniz. Bu klasörleri silmeniz halinde hard diskinizde gerekli yeri açmış ve yeni programlar kurabilir hale gelmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan VLC Player ile video kesme ve birleştirme işlemi nasıl yapılır? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*