İnsan Küllerinden Elmas Yapılıyor!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam
Yeni geliştirilen bir uygulamayla beraber ölü insanların küllerinden elmas oluşturabilmek mümkün hale geliyor!

Kremasyon geleneği, Amerika’da oldukça popüler bir durumda. Hatta öyle ki, 2020 yılına kadar ölen bütün kişilerin küllerinin yarısı kremasyon uygulamasına gireceği düşünülmekte. Son dönemde çıkan bu yeni uygulama, insanlara sevdikleri insanların küllerini saklamaktan ya da anlamlı bir yere serpmekten daha özel geliyor; külleri elmas haline getirmek! Bu ilk etapta mantıksız ve imkansız gibi gözükse de teknik olarak mümkün, çünkü insan bedeninin büyük bir kısmı karbondan oluşmakta ve elmaslar, karbonların kristalleşmesiyle meydana geliyor.

elmasteknozen

Dünyada 10’dan fazla şirket ‘anı elması’ hizmetini insanlara sunarken İsviçre’deki Algordanza şirketi, 33 ülkede hizmet veriyor. Şirketin yaptığı resmi açıklamalara göre 2016 yılında kendilerine 1000 adet taş yaptırılmış. İşlem ilk olarak ölü bedenlerin yakılması ile başlıyor. Beden yandığı sırada dışarıya en az miktarda karbon verilmesi için özel teknikler kullanılıyor. İşlem bittiğinde ise sıra elmas büyütme işlemi için yeterli korbon bulunup bulunmadığı kontrol etmeye geliyor. Yeterli olmadığında saçlardaki karbon ile fark telafi ediliyor. Yeterli miktarda karbon olduğunda ise asidik bir kimyasal kullanarak tuz ve diğer elementler ayrıştırılıyor.

 

Bir önceki yazımız olan Windows 10, Fotoğraflar Uygulamasını Güncelliyor! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*