İnsansı Robot, Gelecek nesil

İnsansı Robot, Gelecek nesil

Bilim Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Amerikan bilişim devi Google’ın 2013’te satın aldığı Boston Dynamics şirketi aracılığıyla geliştirilen bir,75 santimetre boyunda ve 81 kilogram ağırlığındaki Atlas robotu ile bilim kurgu gerçeğe dönüştü.

İŞÇİ GİBİ YÜKLERİ DİZEBİLİYOR

Boston Dynamics, insana en yakın meydana geldiği anlatılan robota ilişkin video görüntülerini yayınladı. Bağlantı kablolarından arınmış ve bağımsız tek biçimde 2 ayağı üstünde yürüyen Atlas, kapıları açabiliyor ve Yorucu tabiat şartlarında balansını koruyarak ilerleyebiliyor. 4,5 kilogram yük taşıyabilen robot, tek işçi benzeri bu yükleri raflara dizebiliyor.

HER ÇEŞITLI ŞARTTA AYAKTA KALIYOR

Hatta robot, dışarıdan yapılmış olan katı müdahalelere nazaran balansını koruyabiliyor. Katı cisimlerle kendisine vurulup yere düşürülse bile azimle yine kalkıyor ve işine kaldığı yerden aynı ritimde devam edebiliyor.

SENSÖRLERLE DENGESİ KORUYOR

Elektrikle personel ve hidrolik güçle davranış eden 81 kilogram ağırlığındaki Atlas, alüminyum, sert ve titanyumdan inşa edildi. Bacaklarındaki ve vücudundaki ileri bilişim ürünü sensörlerle balansını koruyabiliyor.

ROBOTA İNSANLIKTAN UZAK MUAMELE TEPKİSİ

Videoyu takip edilen tek takım toplumsal basın takipçileri bir,75 santimetre boyu ve 80 kilogram ağırlığıyla belli bir süre ek olarak insana benzer yeni Atlas robotun insanlıktan uzak muamele gördüğüne uyarı çekti.

Bir önceki yazımız olan Saniyede 18 film indirme hızı başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*