iPhone üreticisi Foxconn itiraf etti!

Mobil Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Akıllı telefon piyasasında yön veren marka Apple’a, iPhone tedarik eden Foxconn şirketi, kendi fabrikasında stajyer unvanlı çalışanlarını etik olmayan bir biçimde fazla mesai yaptırdığını kabul etti. Apple cephesinden ise, işçilere yönelik saygılı davranılması için her zaman çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.
iPhone’un üreticisi Foxconn iPhone X’lerin üretiminde stajyer olarak çalışanlarına hukuka aykırı olarak fazla mesai yaptırdığını itiraf etti. Çin Halk Cumhuriyeti ilgili mevzuatı gereği, çocukların haftada 40 saatten fazla çalışmasının yasak olduğu açıkça görülmektedir.
BİR GÜNDE TAM ‘ON BİR SAAT’ ÇALIŞTIRIYORLAR
İngiltere’nin iş dünyasıyla ilgili alanda uluslararası çaptaki gazetesi Financial Times’ın fabrikada çalışan çocuk işçilerin beyanlarına dayandırdığı haberinde çocuk işçilerin, günde 11 saat çalıştırıldığınınaltı çiziliyordu.Amerikalı dünyanın lider markalarından biri olan Apple’dan çıkan habere ilişkin yapılan açıklamada, çocukların Foxconn şirketinin fabrikasında gönüllü olarak çalıştığı ama fazla mesai yapmalarına izin verilmemesi gerektiği belirtildi.
Apple açıklamasının devamında: Üretim süreçlerimizde çalışan herkese onurlu ve hak ettikleri saygı ile davranılması için her zaman çalışılmaktadır. İşimizin hiç bitmeyeceğini biliyoruz, bize ürün üreten fabrikalarda çalışan işçilerimiz için iyi işler yapmaya devam edeceğiz,şeklinde ifadelere yer verdi.
Dünyanın en büyük markalarından Apple’ın akıllı telefonlarının üretim sürecinde ses getiren iddia
FOXCONN:GEREKEN YAPILACAK
Foxconn’dan İngiliz televizyonu BBC’ye yapılan açıklamada ise ‘Stajyerlerin fazla mesai yapmaması için ivedilikle gereken yapılacak’ ifadeleri kullanıldı.
Foxconn, fabrikada çalışanların sadece küçük bir bölümünün stajyerlerden oluştuğu vurguladı.
Bu arada İphone adıyla bilinen akıllı telefonlar, Apple markasının amiral gemisi serisi olarak biliniyor. Bu yıl için haziran-eylül ayları arasındaki satış rakamı 46.6 milyon olarak kayıtlara geçmiştir.

Bir önceki yazımız olan Çinli dev Huawei,ülkemizde Mate 10 Lite modeli akıllı telefonunu satışa sundu! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*