Ispanak Yaprağı Çalışan Kalp Oldu

Bilim Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Ispanak Yaprağı Çalışan Kalp Oldu

Yapay organ üretimi milyonlarca kişi tarafından sabırsızlık ile beklenen noktalardandır. Kişilerin her şeyden önce organ yemezliği ile mücadele etmesi ve kendi dokularına uygun olan bir organı da bir türlü bulamamaları sebebi ile hayatları tam bir işkenceye dönüşmektedir. Şu aşamada yapay organ üretimi mümkün olmasa da bilim adamlarının bu konuda büyük adımlar attıkları bilinmektedir. son dönemlerde bu konuda atılmış olan adımların en büyüğü sanım kulağa garip gelse de ıspanak dokusundan çalışan kalp yapan bilim insanlarıdır. Konu dünya gündemine adeta bomba gibi düşmüştür. Organ yetmezliği çeken kişilerin de bu konuda büyük bir umut ile gelişmeleri takip ettikleri de eklenmesi gereken alt başlıklardan bir tanesidir.

Proje ile Alakalı Olan Detaylar

Worcester Politeknik Enstitüsü kapsamında gerçekleştirilmiş olan bu deneyin ana noktaları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Kap dokusunun oluşturulması için her birimizin bildiği ıspanak yaprağı kullanılmaktadır.
  • Ispanak üzerinde yapılan çalışmalar selüloz hücrelerin yaşayan insan dokusu ile bir araya getirilmesi sonucunda mucizevi dokunuş ortaya çıkmış bulunmaktadır.
  • Kalp krizi geçirmiş olan ya da geçirme riski olan hastalar üzerinde bu yöntemin kullanılabileceği akılda tutulması gereken noktaların başında gelmektedir.

Ülkemiz içerisinde de kalp hastalıkları ile ve çoklu organ yetmezlikleri ile mücadele eden birçok hasta olduğu için bu durumun ülkemizde de büyük bir sevinç ile karşılandığı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia Z Modelleri İçin Android Marhmallow Güncellemesi başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*