İtalya ‘ dan Apple’a 318 Milyon Dolar Vergi Cezası

Mobil TeknoMania 0 views
sponsorlu reklam

Apple ‘ a, İtalya ‘ da vergi kaçırdığı gerekçesiyle yerel bir mahkeme tarafından 318 milyon dolar vergi cezası verildi.

Apple çok kısa bir süre önce patent ihlali yaptığı gerekçesiyle Samsung ‘ a dava açmıştı. Davada Samsung 548 milyon dolar parayı ödemeyi kabul etmişti. Şimdi ise Apple ‘ ın usulsüzlüğe adı karışmasıyla İtalyan mahkemeleri Apple ‘ ı cezalandırdı.

Apple-italya

 

İtalyan La Repubblica isimli gazetenin yayınladığı habere göre, Milano Cumhuriyet Başsavcılığı ve İtalya’daki vergi denetiminden sorumlu olan Agenzia dell’Entrate, iki sene boyunca süren çalışmalar sonucu Apple ile uzlaşmaya vardı. Haber “Apple sonunda pes etti” başlığıyla yayınladı. Haberin devamında ise Apple ‘ ın 318 milyon doları ödemeyi kabul ettiği söyleniyor.

Ortada gezen söylentilere göre Apple, 2008 ve 2013 seneleri arasında(5 yıllık dönemde) 880 milyon euro vergi ödemesi gerekirken sadece 30 milyon euro vergi ödemiş.

Vergi kaçırma olayları ise Apple ‘ ın ödemeleri İrlanda üzerinden göstermesinden kaynaklanıyor. Bir çok firma yapacağı ödemeleri İrlanda üzerinden gösteriyor. Bunun sebebi ise İrlanda ‘ da ki kurumlar vergisinin çok düşük olması(%12,5). Fakat İtalya üzerinde iki katından bile fazla(%27,5). Apple kazancını yükseltmek isterken, İtalya ‘ ya takılmış görünüyor.

Bir önceki yazımız olan OPPO ' dan Yeni Telefon: Find 9 başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

TeknoMania {TeknoMania}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*