Kayıp Android cihazınızı Google’dan bulabilirsiniz!

Mobil mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Google’ın 2013’ün Ağustos ayında devreye aldığı Google Cihaz Merkezi sayesinde ev içinde veya dışarıda kaybettiğimiz telefonları bulabilmek, gerektiği durumlarda da kilitleyebilmek mümkün hale gelmişti. Bu sayede Android telefon sahiplerinin başına gelebilecek çalınma ve kaybolma durumlarını önlemeye çalışan Google, yepyeni ve oldukça hoş bir özelliğe daha imza atmış bulunuyor. Artık kayıp cihazlarınızı Google’da arama yaparak bulabileceksiniz. Üstelik çok basit ve hızlı bir şekilde.

google_my_phone

Öncelikle Google’da arama yaparak telefonunuzu bulmadan, telefonunuzun Gmail hesabınızla eşleştirilmiş ve cihaz olarak kaydının yapılmış olması gerektiğini belirtmek gerekir. Bunun için Google Play Store’dan uygulama indirdiğiniz Gmail hesabıyla oturum açmanız ve Google’da arama yapmanız gerekiyor.

find-my-phone-google-search-android

Eğer yukarıda bahsettiğimiz işlemleri sırasıyla yerine getirmişseniz, arama motoru Google’ı açarak arama kutucuğuna “find my phone” yazmanız yeterli. Ardından açılan sayfada bir harita göreceksiniz. Bu harita üzerinden cihazınıza ulaşmaya çalışan Google, eğer bulabilirse telefonu çaldırma veya kilitleme gibi özellikleri de kullanımınıza sunacaktır.

find-locate-ring-erase-android-device-google-search

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şu: Bu özelliğin çalışabilmesi için Google’ı İngilizce olarak kullanmanız gerekiyor. Ayrıca eğer telefonunuz internete bağlı değilse, GPS özelliği aktif değilse, veyahut kullanıyor olduğunuz Gmail hesabı kötü niyetli kişilerce telefondan silinmişse (ki çalınma gibi durumlarda bu başınıza gelebilir) bu özellik çalışmayacaktır. O zaman da geriye polise haber vermekten ve çalıntı kaydı oluşturmaktan başka yapacak bir şey kalmıyor.

Bir önceki yazımız olan Hard Disk'te en çok yer kaplayan dosyalar nasıl bulunur? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*