Klavye tuşlarıyla CD-Rom nasıl açılıp kapanır?

Bilim mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Günümüzde birçok bilgisayar artık CD-Rom haznesine sahip değil. Bulut depolama sistemlerinin ve çok hızlı SSD’lerin yer aldığı çağa ayak uyduramayan CD-Rom’lar artık bilgisayar kasalarında eskisi gibi kolay kolay yer bulamıyor. Ancak halen daha üretilen laptop ve netbooklarda CD-DVD sürücüleri mevcut. Peki hiç düşündünüz mü, bu sürücüleri hiçbir butona basmadan, ufak bir klavye kısa yoluyla açıp kapatabilmek nasıl olurdu? Havalı olurdu, değil mi? Özellikle yanınızda hava atabileceğiniz varsa, dahası kendi işinizi kolaylaştırmak istiyorsanız, çok ufak bir yazılım yardımıyla bunu yapabilmeniz mümkün.

Aslında Windows 7 ve daha sonraki işletim sistemi sürümleri, düğmelere basmadan CD veya DVD romları açma/kapatma özelliğine sahip. Bunun için Bilgisayarım’ı açmanız ve sürücüye sağ tıkayıp “Çıkar” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ancak tüm bu işlemleri kendi atayacağınız bir klavye kısayoluya halletmek isterseniz, yapmanız gerekenler çok basit.

screenshot_04

İhtiyacımız olan programın ismi Door Control. İsminden de anlaşılacağı üzere CD/DVD Rom sürücülerini kontrol edebilmemize yarıyor. İçinde kurulum dosyasının bulunduğu 600 KB’lık bir program. ZIP’ten dışarı aktarıp EXE dosyasını kurduğunuzda program sizden bir klavye kısayolu atamanızı istiyor. Hangi tuş kombinasyonuyla CD/DVD Rom’unuzu açmak veya kapamak istediğinize karar verdikten sonra OK butonuna basıyorsunuz. Ardından yazılım gizli bir şekilde arkaplanda çalışmayı sürdürüyor.

Denemek için hemen şimdi bu minik ama kullanışlı programı indirin ve klavye kısayollarıyla sürücünüzü açıp kapatmanın keyfini çıkartın!

Bir önceki yazımız olan Sahte Antivirüs programları nasıl anlaşılır? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*