MEB ‘ in Ücretsiz Verdiği Tabletleri Öğrenciler Satıyor

Mobil TeknoTip 0 views
sponsorlu reklam

Fatih Projesi ile öğrencilere ücretsiz olarak verilen tabletleri öğrenciler satıyor.

Fatih Projesi kapsamında okullara akıllı tahtalar, projeksiyon cihazları, dizüstü bilgisayar gibi bir çok yenilik gelmişti. Bu proje dahilinde öğrencilere binlerce de tablet ücretsiz olarak verilmişti. Eğitimde teknolojinin bir adım öne çıkmasını sağlayan projede tabletler çok beğenilmemiş olsa gerek ki öğrenciler tarafından satışa çıkarıldı.

Teknik açıdan özelliklerinin pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğimiz tabletleri öğrenciler 200-500 TL arasında satmaya başladı. Satışlar sebebiyle, MEB ve Emniyet Genel Müdürlüğü IP takibi yaparak durum incelemesi başlattı.

Fatih-Projesi-Tabletler

1 milyon 438 bin 700 kadar tabletin öğrencilere ücretsiz sunulmasının ardından bir çok sitede bu tabletlerin satışının başladığını görmek mümkün. Tabletlerin eğitim amacıyla üretilmesi, bu tabletlere bir kısıtlama getiriyor. Eğitim amacının dışına taşmamasını sağlamak için alınan önlem,  bazı öğrenciler tarafından suistimal edilerek, cihazları root etme yoluna gidiliyor.

Adli takip başlatılmasının ardından, tabletlerini satışa çıkaran, root eden veya yazılımını değiştiren öğrencilere disiplin yönetmeliği tarafından ceza verileceği bildiriliyor. Cezayı duyan bir çok öğrenci ise satışları bu sitelerden kaldırdı.

Bir önceki yazımız olan Alcatel OneTouch Fierce XL Windows 10 İşletim Sistemiyle Geliyor başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasin Kılıç {TeknoTip}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*