HDD, SSD ve SSHD nedir? Hangisini kullanmalıyım.

Donanım Sinan EYLEM 0 views
sponsorlu reklam

Mekanik HDD:  Plakalar, Okuma-Yazma Kafası ve Kontrol Kartından oluşan günümüz teknolojisinde eskimeye başlayan depolama birimidir.

SSD: Verileri plakalar yerine SDRAM ve Flash hafızalara yazan içerisinde mekanik parçalar bulunmayan performans açısından diğer disklerin önünde olan günümüz teknolojisidir tek dezavantajı ise düşük kapasite ve yüksek fiyatlarıdır.

HHD-SSHD: SSD ve HDD birleşimi disklerdir. Flaş hafıza barındıran tampon niteliğinde belleğe sahiptir bu sayede mekanik sistemdeki bekleme sürelerini azaltarak içerisindeki mekanik yapıyla daha fazla depolama alanı yaratır.

Günümüzde SSD diskler bize yüksek hız sunarken fiyat açısından bütçemizi zorlamaktadır. Eğer yüksek depolama alanına ihtiyacımız yoksa ve önceliğimiz işlem hızı ve verimlilikse SSD diskleri kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

HDD diskler ise günümüz teknolojisinin gerisinde kalmasına rağmen düşük fiyat avantajıyla çoğu kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

HDD-SSHD disklere melez disk de diyebiliriz. Bu diskler hız, yüksek depolama alanı ve düşük maliyet acısından son günlerde tercih edilen bir teknoloji oldu. Bu disklere aynı zamanda hibrit diskte denilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Google Asistan Türkiye'de başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Sinan EYLEM {Sinan EYLEM}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*