NOFOLLOW-DOFOLLOW link kodu nedir?

Seo Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Merhaba arkadaşlar;

  1. yazımız ile kaldığımız yerden bilgilerimizi aktarmaya devam ediyoruz. Bugün anlatacağımız konu hepimizin merak ettiği DOFOLLOW-NOFOLLOW link kodları. Aslında hepimizin kullandığı ama çoğumuzun bilmediği link kodlarıdır bunlar. Bir siteye tanıtım yazısı yazarken linkleme yaptığımızda aslında vermiş olduğumuz link DOFOLLOW şeklinde 1 link türüdür. Örneğini resim-1’de gösterdim.

link fotoğrafları

Peki nedir bu dofollow link? Aslında tanıtım yazısını verme amacımız ne ise dofollow linkin amacıda odur. Yani demek istediğimiz şu; Ben anahtar kelimeme kendi sitemin ismini linkliyorum ve tanıtım yazısı yayınlamış olduğum sitenin, google indexinden, alexa değerinden benim siteme de fayda sağla o şekilde linkle talimatı vermiş oluyoruz. Kısacası eğer herhangi bir kod ile değiştirme yapmadan, wordpress sitelere link kodu değiştirici bir eklenti kurmadan vermiş olduğumuz tüm linkler DOFOLLOW linkler kategorisine girmektedir. Tanıtım yazılarından fayda görmek istiyor iseniz mutlaka DOFOLLOW link şeklinde tanıtım yazılarınızın yayınlandığından emin olmalısınız.

Peki nedir yahu bu NOFOLLOW link? Neden böyle link kodu ayrımı vardır?

Şimdi düşünün; Milliyet gibi büyük haber siteleri, kendi haberlerinin dışında haber yaparken mutlaka başka siteleri kaynak gösteriyor. Yani kaynak gösterirken de o sitenin  linkini paylaşıyor. Buda başta gördüğümüz gibi DOFOLLOW link anlamına geliyor. Yani Milliyet gibi bir haber sitesinin kaynak gösterdiği herkese google üzerinden backlink sağlaması alexa sıralamasını düşürmesi harika gibi olsa da Milliyet sitenin kalitesini mutlaka düşürecektir. Çözüm olarak ise google arama motoru NOFOLLOW link kodunu geliştirmiştir. Peki nedir NOFOLLOW link kodu? NOFOLLOW link, kendi siteme vermiş olduğum(ya da zorunda olduğum) linkleri kabul et fakat; benim sitemden hiçbir şekilde o siteye backlink sağlama, beni referans olarak gösterme anlamına gelmektedir. Yani kısacası NOFOLLOW link verdiğimde benim sitemden değer kaybettirme demektir. Özellikle neredeyse tüm sitelerde sosyal medya’da bizi takip edin gibi ikonlar bulunmakta ve sosyal paylaşım araçlarının linki paylaşılmaktadır. Düşünsenize milyonlarca sitenin, facebook, twitter, instegram gibi yerlere referans olduğunu! Ne kadar da güzel değil mi! Bizde bu uyanıklığın önüne geçmek için size aşağıda göstereceğimiz yöntemi izleyerek sitenizde tüm linkleri NOFOLLOW linkle çevirmeyi göstereceğiz.

Aşağıda verdiğimiz kodu temanızın GÖRÜNÜM-DÜZENLEYİCİ ve CTRL-F yaparak arama kısmına Header.php yazın gelen klasörü seçtikten sonra dosyadaki  </head>  etiketinden önce ekliyoruz.

 

Not: Kod içindeki site linkini(www.teknozen.net) kendi website linkiniz ile değiştirin

 

SİTEYE EKLENECEK KOD AŞAĞIDADIR. (kopyala-yapıştır)

<script src=’http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.7.2/jquery.js’ type=’text/javascript’></script>
<!–Bitti–>
<script type=”text/javascript”>
jQuery(document).ready(function () {
jQuery(‘a[href*=”http://”]:not([href*=”http://www.teknozen.net/”])’).attr(‘rel’, ‘nofollow’);
jQuery(‘a[href*=”https://”]:not([href*=”http://www.teknozen.net/”])’).attr(“target”, “_blank”);
});
</script>

 

KODU EKLEYECEĞİNİZ YER

head fotoğraf

Tüm bunları yaptıktan sonra sıra kontrol etmeye geldi. Ben şimdi kendi sitemde footer kısmında olan www.elitseo.com sitesi için linklenmiş SEO kelimesinin hangi tür link kodu şeklinde olduğunu göstereceğim. Aşağıdaki resimde detaylı gösterilmiştir.

nofollow örnek

 

Gördüğünüz gibi bu işlemlerden sonra artık sitemden vermiş olduğum linkler tamamen NOFOLLOW link olarak kalacaktır. Tanıtım yazısı satışı yapan kişilere ve sitesine footer alan site sahiplerine özellikle linklerini DOFOLLOW eklemesini söyleyin. Aksi taktirde para verip almış olduğunuz tanıtım yazıları ve footer linkleri hiçbir işe yaramaz. Kontrol etmeyi de artık hepiniz öğrenmiş oldunuz. Eğer sorularınız varsa konunun altına yazabilir veya siteye mesaj atabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan KONYA SEO başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*