Office programlarında varsayılan dosya uzantısı nasıl değiştirilir?

Nasıl Yapılır mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Akla gelebilecek hemen her iş alanında mutlaka kullanılan ofis yazılımları üreten Microsoft, en son çıkardığı Office 2016 yazılımlarıyla ücretli olarak Office 365 servisine abone olanlara büyük kolaylıklar sağlamaya başladı. Geçmişteki Office sürümlerine nazaran çok daha geliştirilen ve stabil hale kavuşan yeni yazılımlar sayesinde .doc, .xls ve .ppt gibi dosya uzantıları da değiştirildi. Tüm bu uzantıların sonuna ek olarak “x” işareti eklendi. Yani artık Word belgeleri varsayılan olarak .doc yerine .docx olarak kaydediliyor. Bu dosyaları da yalnızca Office 2007 ve sonrası sürümlere sahip kullanıcılar açabiliyor.

Ancak herkes Office 2007 ve sonraki sürümlerine sahip olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda kaydetmek istediğimiz belgeyi, Office 97-2003 arasındaki sürümlerle uyumlu bir şekilde çıktı almamız gerekebiliyor. Bir dosyayı her kaydedişinizde .docx yerine .doc olarak kaydetmesiyle uğraşmak istemiyorsanız, varsayılan dosya uzantısını ufak birkaç dokunuşla değiştirmeniz gerekebilir.

Word’de varsayılan dosya uzantısı nasıl değiştirilir?

Örnek teşkil etmesi açısından en çok kullanılan Office yazılımlarından Word ile başlayabiliriz. Word programını açıp herhangi bir boş dosya oluşturun. Daha sonra üstteki menüden Dosya > Seçenekler başlığına gelin. Açılan pencerenin sol sütunundaki Kaydet bölümünü açın. Bu sayfada “Dosyaları bu biçimde kaydet” yazılı yerin tam karşısındaki bölümden varsayılan dosya uzantısını belirleyebilirsiniz. Word 97-2003 belgesi (doc) uzantısını seçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra Tamam butonuna basarak çıkış yapabilirsiniz.

vulu

Artık siz de Word belgelerinizi .docx yerine .doc uzantılı olarak kaydedebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Galaxy Note 4'te fotoğraf ve videolar nasıl gizlenir? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*