Operatörler 4.5G İhalesine Girişlere Başladı

Mobil MasterYen 0 views
sponsorlu reklam

Ülkemizde mobil internet hızının artışını sağlayacak ihale 26 Ağustos’ta BTK tarafından gerçekleştirilmişti.  4.5G’de imzalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle atıldı. Bu imzalarla birlikte de operatörler payına düşen parayıda ödemeye başladılar.

 

4.5G ‘ ye geçişlerin başlamasıyla hatların değişmesi gerekiyor. 4.5G internet hızından faydalanmak için hattınızı bir bayiden değiştirebilirsiniz.

 

4.5G ihalesinde, LTE-Advanced teknolojisinin optimum bandı kabul edilen 1800 MHz ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde yüksek kapasite sağlayan 2600 MHz spektrumlarındaki en yüksek paketler de dahil toplamda 172.4 MHz frekans alan Turkcell, 413.8 milyon Euro taksit ve 292.2 milyon Euro toplam KDV olmak üzere 706 Milyon Euro’luk ilk ödemeyi yaptı. Turkcell, 4.5G ihalesi kapsamında aldığı frekanslar için tüm ödemelerini tamamladığında toplamda 1.92 milyar Euro ödemiş olacak.

 

Türk Telekom Grubu ise ihale kapsamında sunulan spektrumun yüzde 30 luk kısmına karşılık gelen toplam 1 milyar Euro’nun üzerindeki bedelin ilk taksitini bugün itibariyle Hazine’ye ödedi. Türk Telekom Grubu ödediği taksitle ilgili açık bir rakam vermedi.

 

Son olarak Vodafone ise, 4.5G olarak bilinen IMT-Advanced Yetkilendirmesi İhalesi kapsamında ihale bedelini peşin ödeyen tek operatör oldu. Vodafone, ihalede aldığı frekanslar için toplam 777,9 milyon Avro’luk (KDV dâhil 918 milyon Avro) bedeli peşin ödedi.

Bir önceki yazımız olan Google Nexus 6P İçin Yayında başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ahmet ÖZALP {MasterYen}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*