Pardon, Li-Fi Şifrenizi Alabilir Miyim? (!)

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Bugünkü yazı dizimizde kaba tabirle kızıl ötesinin yeni versiyonu olarak kabul edilecebilecek bir teknolojiden bahsedeceğiz. Kablosuz internet denildiğinde akıllara gelen Wi-Fi, önümüzdeki yıllarda yerini bu genç arkadaşa bırakabilir. Wi-Fi bilindiği üzere bilgisayarlarımıza ve telefonlarımıza kablo bağlantısına gerek duymadan internet imkanı sağlayan bir ağ çeşidi ve dünya üzerinde oldukça yaygın. Fakat önümüzdeki yıllarda Harald Haas’in dediklerine göre internet erişimimizi yalnızca ampuller aracılığıyla sağlayacağız ve bu teknoloji Wi-Fi’ye nazaran bizler için daha verimli olacak. Kendisi İskoçya’da ki Edinburg Üniversitesi’nde bir mobil iletişim profesörü. Harald Haas, geliştirdiği çalışmalar sayesinde kablosuz ağ teknolojisine yeni bir boyut kazandıracak.

Li-Fi nedir dediğinizi duyar gibiyiz. Li-Fi’de tamamen Wi-Fi gibi bir kablosuz iletişim sağlayıcısı. Aralarında tek fark; Wi-Fi bu iletişimi sağlama sırasında radyo frekansı dalgalarını kullanırken, Li-Fi görünür ışık dalgalarını ve ultraviyole spektrumunu kullanıyor. Bu şu demek oluyor; bu teknoloji sayesinde basit bir led ışığı kullanarak kendimize internet imkanı sağlayabileceğiz. Görünür ışık iletişimi yani kısaca VLC, insan gözüyle görülemeyecek kadar hızlı olan nanosaniyeler içinde bahsettiğimiz ampullerin kapanıp açılmasıyla devreye girecek.

lifi2

Li-Fi herhangi bir elektromanyetik parazite neden olmadan nükleer santraller, uçak kabinleri ve hastane gibi elektromanyetik hassasiyeti had safhada olan ortamlarda rahatlıkla kullanılabilecek. Wi-Fi’ye göre tek avantajı yalnızca bununla sınırlı değil. Li-Fi’nin bir diğer önemli özelliği; hızının 1Gpbs’den büyük olması. Wi-Fi yalnızca 150 Mbps hızındaydı. Ayrıca Li-Fi’nin Wi-Fi’ye göre daha ucuz olacağı da beklenenler arasında. Etki alanı olarak 32 metreyi kapsayacağı bilinen Li-Fi, bu manada da iletişim ve çekme gücü bakımından da Wi-Fi’ye büyük bir çelme atacak. Wi-Fi’de bu mesafe yalnızca 10 metreydi. Li-Fi ve Wi-Fi arasındaki farklar bunlarla tamamen bitmiş değil. Ekolojik etki bakımından da Li-Fi’nin Wi-Fi’ye göre daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Li-Fi ışık duvarları tarafından engellendiğinden ötürü Wi-Fi’ye göre daha güvenli bir veri aktarımı sağlayacak. Wi-Fi de RF sinyal, duvarlar tarafından engellenemediğinden herhangi bir kimsenin ağ içine sızması oldukça olası bir durumdu.

Ne zaman kendini göstereceğinin henüz bilinmediği bu teknoloji görüldüğü gibi pek çok faydayı beraberinde getiriyor. Elimize bu konuyla alakalı yeni bilgiler ulaştığı taktirde sizleri sitemiz üzerinden bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan TÜBİTAK Güneş Enerjisi Konusunda Büyük Bir Hamle Yaptı başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*