Robot Polisler Devriye Gezmeye Hazırlanıyor!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi eyaletten birisi olan Dubai, şehir içi güvenliği maksimum seviye de tutmak adına mükemmel bir buluşa imza attı. Son zamanlarda Dünya geneline kattığı teknolojik gelişmelerle adından sıkça söz ettiren Dubai, bu yeniliğiyle bütün suçluların önüne geçmeyi ve ülkedeki suç oranlarını minimuma düşürmeyi hedefliyor.

robotikpolislerteknozen

Robotik polisler, kalabalık şehirlerde devriye gezerek insanların güvenliğini sağlayacak. Dört tekerleğe ve dört direksiyona sahip otomobiller herhangi bir şoför kontrolünde olmayacak. İleri derece de teknolojiye sahip bu otomobiller en zor koşullarda bile seyir edebilecek düzeyde yapılmış. En engebeli patikalarda ve yokuşlarda dahi çalışabilirlik gösteren robotik otomobiller bünyesinde, karşısına çıkan insanların yüz taramasını yapabilecek bir özellik barındıyor. Bu kamera sistemi ile elde edilen veriler, varolan suçluların yüzleriyle kıyaslama yapacak ve suçluların yakalanıp etkisiz hale getirilmesinde büyük pay sahibi olacak.

Yerden seyir edebilen bu otomobiller gerektiği durumlarda havalanma özelliğine de sahip. Daha kontrollü bir görüş açısı yaratmak için bazı durumlarda havaya bir drone fırlatan otomobiller böylelikle daha kesin bulgular elde edebilecek.

Bir önceki yazımız olan Güneş Enerjisiyle Çalışan Tren Hizmete Girdi! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*