Sahte Antivirüs programları nasıl anlaşılır?

Nasıl Yapılır mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden ve telafisi imkansıza yakın zararlar veren virüsler, günümüzde kullanıcıları daha kolay hedef alabilmekiçin çoğu zaman antivirüs şeklinde görünmeye başlamış bulunuyorlar. Sistemin tehlikede ve virüslere karşı savunmasız olduğu şeklinde uyarı veren, bu uyarıyı gidermek için de güya antivirüs programını indirmeye zorlayan bu kötü niyetli kişiler; program kurulduktan sonra virüsü bilgisayara da sokmuş oluyorlar. Daha sonra bu tür yazılımları temizlemekle uzun uzun uğraşmak gerekebiliyor…

Peki sahte antivirüsler nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı aşağıdaki satırlarda yer alıyor.

fake-malware-messages-website-ads

Bazı sitelerde yukarıdaki gibi karşınıza pencereler açılabilir. Güya sistemi hemen tarayan ve virüsleri listeleyen bu pencerelerde korumayı aktif hale getirmek için virüslü programı indirmeniz istenir. Şunu unutmayın, hiçbir antivirüs yazılımı pop-up şeklinde açılır pencere yoluyla çalıştırılamaz. Bu kadar hızlı bir şekilde virüsleri tespit edebilen bir yazılım da henüz görülmüş değil.

fake-malware-messages-browser-popups

Yine hiçbir antivirüs, bilgisayarınızı virüslere ve kötü niyetli yazılımlara karşı taramak için tarayıcınız üzerinden size uyarı vermez. Böyle bir uyarıyla karşılaşırsanız kesinlikle kabul etmeyin.

fake-malware-messages-tray-notification

Fotoğraftaki gibi güvenlik uyarıları alırsanız da sakın ola kanmayın. Gerçi bu tür bildirimler almaya başlamışsanız zaten sisteminize virüs bulaşmış demektir. Güvenilir bir antivirüs ile sisteminizi taratıp tüm riskli programları bilgisayarınızdan kaldırdığınız takdirde bu sorunları çözebilirsiniz. Her zaman için piyasada bilinen antivirüs firmalarıyla çalışmayı tercih etmeniz, uzun vadede sizin ve bilgisayarınızın yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hard Disk'te en çok yer kaplayan dosyalar nasıl bulunur? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*