Sanal Fidye – Yeni bilgisayar korsan taktiği

Siber Suçlar Zafer 0 views
sponsorlu reklam

Bilgisayar korsanlarının yeni stratejisi ‘sanal fidye’

Bilgisayar korsanlarının nihai dönemde zararsız içerik olarak algılanan virüs yazılımlarıyla sızdıkları bilgisayardaki tüm dosyaları şifrelediği ve yine ulaşım amaçlı kullanıcılardan para aradığı belirtildi.

Pc korsanlarının nihai dönemde zararsız içerik olarak algılanan virüs yazılımlarıyla sızdıkları bilgisayardaki tüm dosyaları şifrelediği ve yine ulaşım amaçlı kullanıcılardan para aradığı belirtildi.

Konya Teknoloji Derneği (KOBİD) Başkanı Ahmet Öztürk, AA muhabirine yaptığı bildiride, internetin yaygınlaşmasıyla sanal ortamda sahtekarlık olaylarının arttığını ifade etti.

Telefon dolandırıcılarının sonrasında web korsanlarının da birden fazla kişiyi mağdur ettiğini ifade eden Öztürk, “Sanal alemde 25 milyarın üstünde etkin edevat yer alıyor. Pc, mobil edevat ve tabletler web ortamında pekçok saldırının hedefinde olabiliyor. Gün Içerisinde bir,5 milyon bireyin korsan saldırılarına maruz kaldığı biliniyor” diye sohbet etti.

Öztürk, PC korsanlarının kullanıcılara CEP operatörlerinden gönderilmiş benzeri e- postalar attığını belirterek, şu şekilde konuştu:

“İnternet ortamında süratle yayılmaya başlayan bir formülle birden fazla kişi mağdur ediliyor. Önceden genç ya da birey kaçırılır, fidye istenirdi. Nihai Olarak de bilgiler kaçırılıyor ve karşılığında fidye isteniyor. e-posta yöntemiyle sizlere ‘fishing’ olarak bilinen ‘olta’ atıyor. Oltaya geldiğinizde bilgisayarınızdaki tüm bilgilerinizi şifreliyor. Bu da yalnızca onu üreten aracılığıyla bilindiği amaçlı çaresiz kalıyorsunuz. Bilgileri kurtarabilmek amaçlı hackerlara aradığı paraya sunmak zorundasınız. Parayı verdiğinizde şifreyi sevk etmekte. İşletmenin büyüklüğüne karşı para isteniyor. İşletmenin ya da müessesenin mali yapısını biliyor, ona karşı ücretlendirme yapıyorlar. İnsan kaçırmaktan ek olarak pratik ve ek olarak az rizikosu meydana gelen bir birbirşey. Derneğimize birden fazla yakıntı geliyor. Firma ve şahsi bilgisayarı şifreleyen hackerlerin birden fazla mağduru var. Bu sayı günden güne çoğalıyor.”

Son dönemde hedefte belediyeler var

Son aylarda bir takım kamu kurum ve kuruluşların siber korsanların hedefi haline geldiğini belirten Öztürk, “Özellikle belediyelere karşın siber tehdidin meydana geldiği bilgisini aldık. Korsanların mümkün saldırılarına karşın kurum yetkililerini uyardık. Herkesin bilgisi, datası buralarda var” diye sohbet etti.

Güvenlik tedbirleri

Öztürk, kullanıcıların siber saldırıya maruz kalmamaları amaçlı bir dizi tedbir alması gerektiğine işaret ederek, bunların en en başında yedekleme yapılmasının doğabilecek mağduriyeti azaltacağını ifade etti.

Yedeklemenin PC dışındaki bir aygıtta inşa edilmesi gerektiğinin vurgusunu yapan Öztürk, şu şekilde aynı ritimde aynı ritimde devam etti:

“Güncel anti virüs yazılımı kullanılması ve bunun bir çok kez aktüellenmesi gerekmektedir zira berbat niyetli yazılımları üretenler boş durmuyor. Yeni kodlar ve yazılımlar geliştiriyor. Antivirüs yazılımları da bunun amaçlı karşın yeni güncellemeler yayınlıyor. Şifreleme de bu bağlamda çok mühim. Şifrelerimizi de bir çok kez güncellememiz gerekmektedir. Yaklaşık pratik şifrelerden kaçınılması gerekli. Fidyecinin sizden bir boşluk ya da açık yakalamadığı müddetçe yapabileceği çok bir birşey yok. Crackli program ve yazılımları kullanmayın. Bu ortamlar virüse vesile tanıyor. Kaynağını bilmediğiniz dosyaları açmayın. Web arayüzünde ‘şu linki tıklayın’ benzeri yönergeleri tıklamayın. Arka tasarıda hangi kodun çalıştığını bilmiyorsunuz. Çok heyecan ediyorsanız bu yönlendirmeyi, linki tıklamadan kopyalayarak yol tarifi çubuğuna yapıştırıp irtibatı görebilirisiniz. Bu noktaya gelmeden her birşey yolundayken tedbir almak gerekir.”

e-postayı tıkladı tüm bilgileri gitti

Konya’da 44 yaşlarındaki iş adamı Fatih Yaşın ise web korsanlarının mağdurlarından biri meydana geldiğini ifade etti.

Kendisine, abonesi meydana gelmediği CEP operatöründen e-posta geldiğini ifade eden Yaşın, bunu açmasıyla bilgisayardaki tüm dosyaların şifrelendiğini aktardı.

Yaşın, parola amaçlı korsanların kendisinden para istek ettiğini belirterek, “Kaynağı belli olmayan alıcıya yollamak halinde olduğumuz amaçlı parayı vermedim. Tüm bilgileri feda etmek zorunda kaldım. Sıfırdan kaybettiklerimizi toparlamaya başladık. Çevremizde bunun amaçlı maruz meydana gelen pekçok kişi meydana geldiğini duydum” diye sohbet etti.

Bir önceki yazımız olan Dikkat ! Borcunuz var Tuzağı başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Zafer}

En güncel ve popüler Teknoloji içerikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*