Şarj Sıkıntısı Çekmeye Son!

Mobil hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Batarya ömrü çoğu akıllı telefon kullancısının en büyük sorunlarından biri. Elinizin altında hangi model olursa olsun belirli bir kullanımdan sonra telefonlarınızın pil ömrü eski etkisinin altında kalıyor ve bizleri yarı yolda bırakıyor. Bugünki makalemizde sizlere bazı ipuçları vererek telefonlarınızın pil ömrünü nasıl uzatabileceğiniz hakkında konuşacağız.

1) Cep Telefonunuzu Bilgisayar Üzerinden Şarj Etmeyin!

Bilgisayar kullanırken aynı anda cep telefonumuzunda yanımızda bulunması için başvurduğumuz bu yöntem aslında normal şarj aletiyle edilen şarjla aynı etkiyi yaratmıyor. Ayrıca telefonu bilgisayar üzerinden USB kablosuyla şarj etmek normaline göre daha uzun sürdüğünden cihazımız için oldukça zararlı. Telefonunuzu daha fazla ısınmaya iten bu yöntem cihazımızın daha fazla pil tüketmesini sağlıyor. Kısacası cihazınızın pil ömrünü maksimuma çıkarmak istiyorsanız onu gerekmedikçe yüksek voltajlarda şarj etmemeye özen gösterin.

2) Duvar Kağıdı ve Temalarınızı Dikkatli Seçin!

Mantıksız gözükebilir ama ekranlarımızda kullandığımız duvar kağıtları ve temalarda pil ömrü tüketimi konusunda büyük bir pay sahibidir. AMOLED ekranlı bir akıllı telefon sahibiyseniz tercihinizi çoğunlukla siyah renk ağırlıklı duvar kağıtları ve temalardan kullanmanızı tavsiye ederiz. LCD ve SLCD ekranlarda böyle bir durum söz konusu olmasa da AMOLED teknoloji, beyaz ve diğer parlak renklerde daha yoğun güç harcar ve buda beraberinde cihazın pil kaybı yaşamasına sebep olur.
batterrry
3) Telefonu Tüm Gece Şarjda Bırakayım da Sabaha Kadar Dolsun (!)

Hemen hemen herkesin içine düştüğü büyük yanılgılardan biri de maalesef budur. Lityum piller için bu uygulama oldukça zararlıdır. Telefonlarınızın bataryalarının ısınmasının ve bir zamandan sonra şişkinlik göstermesinin de en büyük sebeplerinden biri budur. Yapılan araştırmalara göre cihazı %70 ve %80’lik şarj edip, gece telefonu prizde bırakmamak pil ömrü tüketimi içini daha faydalı.

4) Telefonu Şarj Emek İçin Pilin Tamamen Sıfırlanmasını Beklemeyin!

Yapılan diğer yanlışlardan birisi de telefonu şarja takmak için bataryanın tamamen bitmesini beklemek. Çoğu akıllı telefon kullanıcısı pil tamamen bittiğinde şarj etmenin daha sağlıklı olduğunu düşünsede yapılan araştırmalara göre %25 ile %50 arasında şarja takılan cihazlar 1000-2500 defa şarj edilmekte.

5) Ekran Işığını Düzenli ve Dengeli Kullanın!

Takipçilerimize ekran parlaklığını her daim otomatik düzeyde kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü yoğun parlaklıkta pil ömrünü fazlasıyla tüketen etkenler arasında. Gün içinde özellikle güneşli günlerde ekran görünürlüğü zorlaşabiliyor. Bu gibi durumlar da telefonunuzun parlaklığını arttırabilirsiniz ama gece vakti ve evde bu parlaklığı minimuma indirmeniz batarya ömrü açısından size katkı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Younow Uygulamasına Neden Erişim Sağlanamıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*