Türkiyede İnternetin Yavaşlaması Siber Saldırılar Sebebiyle Olabilir

Siber Suçlar TeknoMania 0 views
sponsorlu reklam

Son günlerde bir çok siteye erişilememesi akıllarda soru işareti bırakmıştı. Bu sitelerin bir çoğu ise devlet ve üniversite sitesiydi. Detaylar ortaya çıktığında  durum dahada ilginç bir hal aldı. ODTÜ ‘ nün sunucularından birisine saldırı yapılması sebebiyle “.tr” uzantılı bir çok siteye erişim sağlanamıyordu. Bir gün boyunca kapalı kalan siteler sebebiyle kullanıcılar sorun yaşamıştı.

Bknz: DDOS Saldırısı Sebebiyle Bir Çok Websitesi Kullanılamıyor

Şuan ise internet hızında genel anlamda bir düşüş görünüyor. İnternet hızındaki bu düşüş kesin bir bilgi olmasa da yapılan siber saldırılar sebebiyle olabilir. Özellikle başka ülkeler tarafından yapılan saldırılar internet hızı ve sitelerin geç açılması bazen hiç açılmamasına sebebiyet verebiliyor.

DDOS olarak adlandırılan saldırı ile normal bir kullanıcıdan kat kat fazla veri yollanarak siteler devre dışı bırakılıyor. Sunucular baz alınarak yapılan saldırılarda ise toplu erişim engelleme veya yavaşlama sorunları ile karşılaşılıyor.

Saldırılar için bir çok kurban bilgisayar seçilerek saldırı dahada güçlendiriliyor. İnternet ortamındaki programların içerisine yerleştirilen virüs ile farkında olmadan sizde bu saldırılara dahil olabilirsiniz.

Botnet denilen yöntem ile hacker bir çok kişinin bilgisayarını kullanarak(zombi bilgisayarlar) saldırılar düzenleyebilir ve komut verebilir. Zombi bilgisayarların kullanıcıları ise bu durumu farketmekde güçlük çeker. Zombi bilgisayarlar genelde saldırı amacıyla kullanıldığı için internet hızını düşürebilir.

Türkiye ‘ de ise son günlerde yaşanan internet hızının düşmesi saldırıları gündeme getirmeye başladı.

Norsecorp isimli sitede dünya üzerinde yapılan saldırıları görmek mümkün. Yapılan saldırılarda Türkiye hemen hemen hiç görünmezken şuan ABD ve Rusya gibi ülkelerden sonra listede yer alıyor.

turkiye-internete-saldiri

Saldırıların artış sebebi ise Türkiye ile Rusya arasında çıkan uçak krizi gösteriliyor. Rusya da tecrübeli korsanların olduğu bilinmekte ayrıca devlet tarafından kullanıldıklarıda söylentiler arasında.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan DDOS Saldırısı Sebebiyle Bir Çok Websitesi Kullanılamıyor başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

TeknoMania {TeknoMania}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*