Üniversite Öğrencilerinden Askerler İçin Büyük Buluş!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

İzmir’de Ekonomi Üniversitesi’nde elektrik-elektronik mühendisliği okuyan 3 öğrenci çeşitli profesörlerin önderliğinde askerlerin sağlık durumunu detaylı bir şekilde kontrol edebilecekleri taşınabilir bir cihaz icat ettiler. Sadece askeri operasyonlar değil tüm hayati tehlike içeren durumlarda kullanılması beklenen cihaz, mobil ağların olduğu her yerde kullanılabilirlik gösterecek. Personellerin hayati durumlarının gerçek zamanlı olarak takibe alınabildiği uygulama da internet sitesi üzerinden askerin veya o anda sağlık problemi yaşayan her kimse onun, içinde bulunduğu durum görülebilecek. Sağlık personelleri, ambulans o kişinin yanına ulaşana kadar ona uzaktan müdahale de bulunarak onun hayatta kalmasını sağlayacak.

askeripersonelteknozen

Proje hakkında bilgi veren öğrenciler cihazlarını dünyaya pazarlamak istediklerini dile getirdi. Şuan için buluşa gelen tepkilerden oldukça memnun olduklarını dile getiren 3 öğrenci, bu cihazı askerlere, subaylara veya özel harekat polislerine giyilebilir olarak tasarlayacaklarını da açıklamalarının devamına eklediler.

Cihazın kurucularından öğrenci Alper Köprülü son olarak, “Suriye’deki iç savaşta GSM bağlantısı hala aktif. İnsanlar telefonlarından internete girebiliyorlar. Biz de bu sistemle altyapı masrafı olmaksızın askerlerimizi kontrol edebiliriz. Son zamanlarda çok sayıda asker ve polis özel harekat şehit verdik. Bu sistemle ne kadar az şehit verebiliriz, bunu amaçlıyoruz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Playstation 5'e Ne Zaman Kavuşacağız? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*