Uzay Atıklarından Kurtulmak Artık Hayal Değil!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Dünya’da ki küresel problemlerin yanı sıra bizleri ilgilendiren sorunlardan bir tanesi de galaksimizdeki sorunlar. Bunlardan en büyüğü de maalesef ki uzay atıkları. Uzay araçlarının Dünya’dan ayrıldığı anda beraberinde bıraktığı uzay atıkları bilim adamları tarafından geleceğin en büyük problemi olarak görülüyor. Bilim adamları uzay atıklarının önümüzdeki 25 yıl içinde bir uzay aracını yok edebilecek güçlüğe ulaşabileceği kanaatinde. Bunun için geçtiğimiz nisan ayında Almanya’da toplantı gerçekleştiren bilim adamları ve astronotlar Dünya’nın yörüngesinde varlık gösteren bu atıkları ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar ortaya koydular.

Avrupa Uzay Ajansı kısaca ESA, terk edilmiş uyduları oldukça büyük ağlarla toplayarak bu sorun için bir adım atma girişiminde bulundu. Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ise atıkları elektromanyetik bir kablo yardımıyla mıknatıs kullanarak çekmeyi ortaya attı. Japonya Uzay Araştırma Ajansı’nın bu fikri sonuç vermese de, Avrupa Uzay Ajansı bu fikri geliştirerek geçtiğimiz günlerde yeni bir projeyi hayata geçirdi.

uzay
Bu proje, güvenli bir uzaklıktan yörüngesinden çıkartılmak istenen kalıntıyı elektromanyetik bir kuvvetle yerinden oynatmak üzerine dayalı. Fransa’da bulunan Toulouse Üniversitesi’nde ki çalışma kapsamında uzaya gönderilecek bir uydu var. Bu uydu kalıntı ve atıklara itme kuvvetinin yanı sıra çelme kuvveti de uygulayacak ve bu sayede kalıntı ve atıklar yörüngeden uzaklaştırılacak. Bunun yanında bu uydu, birçok uzay atığını istenilen düzeye getirebilecek hususiyete de sahip olacak. Uydunun manyetik alanı oldukça geniş bir bölümü kapsıyor ve bu alan -180 derecenin altında bile çalışabilirlik gösterecek.

Bilim adamlarının yanında pekçok insan da bu projenin son zamanlardaki en iyi teknoloji olduğu kanaatinde. Çünkü Dünya yörüngesinde son 60 yılda 500.000 atık tespit edildi ve bu atıklar dünyamız için ciddi derecede bir tehdit oluşturmakta. Örneğin, Ariane (Ariyen) roketinin atık halindeki bir parçası, Gerişe iletişim uydusunun antenini koparmıştır. Bu durumda Gerişe iletişim uydusunun çalışmaları yarıda kesilmiş ve hali hazırdaki proje iptal olmak durumunda kalmıştır. Ayrıca Gravity isimli filmi seyredenler bu tarz atıkların ne kadar büyük bir tehlike oluşturabileceğini bilirler. Bahsettiğimiz proje hayata geçene kadar Dünya’nın yörüngesinde 27.000 km./saatten daha fazla bir hızla turlayan bu kalıntılar astronotları ve uzay araçlarını birkaç zaman daha zor durumda bırakacak gibi.

Bir önceki yazımız olan Pardon, Li-Fi Şifrenizi Alabilir Miyim? (!) başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*