Vicdansız Anne, Baba !

Siber Suçlar TeknoTip 0 views
sponsorlu reklam

Bilişim sektörünün ülkemizde yayılması ile birlikte, çeşitli E-Ticaret platformlarından yapılan alışverişlerin sayısı da ciddi bir şekilde artış gösterdi. Neredeyse her gün milyonlarca farklı ürün satışı yapan E-Ticaret siteleri, birçok kişi için vazgeçilmez bir ortam olarak görülüyor.

İnternet üzerinden her ne kadar gündelik araç gereçler, kıyafetler ve teknolojik araçların satışı yoğun olarak yapılsa da illegal ticaret platformlarında canlı insan tüccarlığı dahi yapılıyor. Bunun en son örneği, Diyarbakır’daki Emine ve İsmail Kızak çifti oldu. Henüz daha 1 yaşına bile girmeyen bebeklerini, internet üzerinden illegal yollarla Mehmet T. isimli şahısa sattılar. Daha sonra çıktıkları bir televizyon programlarında yanlışlıkla yaptıkları bu satışı dile getiren Kızak çifti, Emniyet Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Kızak çiftinin, Mehmet T. isimli şahısa sadece 10.000 TL ile bebeği sattıkları ortaya çıktı. Bu ücretin henüz 2.500 TL’sini temin eden Kızak çifti, geri kalan 7.500 TL’yi de ilerleyen zamanlarda almayı planlıyordu. Ancak çıktıkları bir televizyon programında, bebeklerini sattıklarını yanlışlıkla ağızlarından kaçırdılar ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekibi, acilen harekete geçerek Kızak çiftinin telefon konuşma kayıtlarını dinledi. Yapılan araştırmalar sonucunda, bebeğin Diyarbakır’lı Mehmet T. isimli şahısa satıldığı ortaya çıktı. Bebek için “Yeni doğdu” diyerek Bahtiyar isminde yeni bir kimlik çıkaran şahıslar, Emniyet güçleri tarafından yakalanarak cezalandırıldı. Bebeği satan Kızak çiftine de insan ticareti maddesinden dolayı yasal işlem başlatıldı. Henüz daha 10 aylık olan bebek de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na teslim edilerek koruma altına alındı.

Bir önceki yazımız olan Sanal Fidye - Yeni bilgisayar korsan taktiği başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasin Kılıç {TeknoTip}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*