Webmaster Forumu Nedir ?

Nedir TeknoTip 0 views
sponsorlu reklam

Öncelikle Webmaster ve Forum kelimelerini ayrı ayrı incelemekte büyük bir fayda var. Webmaster kelimesi, ingilizce anlamlarından da anlaşılacağı üzere web ile ilgilenen usta kişilere verilen isimdir. Ancak günümüzde, web konusunda tam anlamıyla bir yeteneğe sahip olmasa dahi, kolay sistemler sayesinde web ile uğraşan kişiler de Webmaster ünvanını almaktadır. Forum kelimesi de, aynı amaç için bir araya gelerek bilgi paylaşımında ve tartışmalarda bulunulan ortamlardır. Anlaşılacağı üzere, Web konusu ile ilgili uzman olan kişileri bir araya getiren platformlara “Webmaster Forumu” ismi verilir.

Günümüzde, yaklaşık 10 kadar otoriter ve organik yerli webmaster forumu vardır. Eğer ki yabancı kitleyi de işin içine katacak olursak, bu sayı 1.000’e kadar çıkıyor, ancak ülkemizde webmaster’ların %99’luk büyük bir kısmı, yerli forumlarda takılmayı tercih ediyor.

Birçok webmaster, bu tür forumları genellikle ticaret amacıyla kullanıyor. Elinde olan bir site veya ürünü satmak için veya tam tersine ihtiyacı olan bir web ürününü satın almak için bu tür forumlara üye oluyor. Türkiye’deki en iyi forumlardan bahsetmek gerekirse r10, WM Aracı, İyinet ve Donanım Haber listenin başında geliyor. Aynı şekilde son aylarda oldukça hızlı bir atak yapan ve bu forumların arama motorlarındaki sıralamasını yakalayan WMT isimli forumdan da bahsetmeden olmaz. Bu tür forumlar, genellikle ücretsiz alım yaparlar ancak her isteyen kişi üye olamaz. Üye olmak için iki seçeneğiniz vardır. Ya davetiye kodu için, bilgilerinizi içeren bir mail göndereceksiniz ya da forumda üye olan bir arkadaşınızdan davetiye kodu isteyeceksiniz. Ancak unutmamalısınız ki, forum moderatörleri ticaretlerde güvenliği sağlamak için her başvuruyu kabul etmiyor.

Bir önceki yazımız olan Root Nedir, Ne İşe Yarar ? başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Yasin Kılıç {TeknoTip}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*