Windows 10 kurulum USB’si nasıl hazırlanır?

Donanım mucahit 0 views
sponsorlu reklam

Kullanıma sunulduğu günden bu yana 67 milyondan fazla bilgisayara kurulan Windows 10, her geçen gün pazar payını genişletmeyi sürdürüyor. Şuanda Windows 10 kurmak isteyenlerin önünde iki seçenek var: Hali hazırda kullandıkları sistemi, gelen güncellemelerle Windows 10’a yükseltmek; veya Windows 10 kurulum dosyalarını indirerek sıfırdan, temiz bir kurulum yapmak.

Geçmişte CD’lerle kurulumu yapılan Windows, gelişmiş özelliklerin artık CD’lere sığmaması sonucu DVD’lere yazdırılarak kuruluyordu. Şuan ise çok daha hızlı ve rahat bir şekilde USB’ler, Windows 10 kurulumunda tercih ediliyor. İnternetten ücretsiz olarak edinebileceğiniz bazı USB yazdırma programlarıyla bunu gerçekleştirebilmek mümkün. Üstelik DVD’nin çizilme ve kaybolma riski, USB’lerde söz konusu değil. Üstüne üstlük dosya transfer hızı USB’lerde daha hızlı olduğu için, DVD ile yapılan kurulumlara nazaran daha hızlı işlem yapabilmek söz konusu.

Windows 10 Kurulum USB’si nasıl hazırlanır?

Öncelikle Rufus isimli minik bir yazılımı indirmemiz gerekiyor. İnternetten indirdiğimiz .iso uzantılı Windows 10 kurulum dosyasını USB’ye yazdırmak için Rufus’u kullanacağız.

rufus_tr

Programı açtığımızda pek fazla bir ayar yapmamıza da gerek yok aslında. En üstteki Aygıt bölümünden hangi USB’ye .iso dosyasını yazdıracağımızı seçiyoruz. Ardından Biçimlendirme Seçeneklerine girip ISO Yansımasının hemen sağındaki CD-Rom ikonuna basıyor ve .iso uzantılı dosyamızı seçiyoruz. Daha sonra Başlat butonuna basarak USB’ye yazdırma işlemini başlatabilir, hızlı bir şekilde USB’den Windows 10 kurulumunu yapmak için boot menüsünden USB’yi seçme aşamalarına giriş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Peel Smart Remote ile telefonunuzu kumanda olarak kullanın! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

mucahit {mucahit}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*