Windows 10 ‘ un Kullanıcı Şifrelerini Depoladığı İddia Edildi

Yazılım TeknoMania 0 views
sponsorlu reklam

Windows 10, çıktığı günden itibaren bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılmaya başladı.  Milyonlarca bilgisayarın kullandığı işletim sistemi Windows 10 ‘ un kullanıcı bilgilerini depoladığı, hatta bu bilgiler arasında kullanıcı şifrelerinin de bulunduğu iddia edildi.

İlk çıktığı günden beri çeşitli sorunlarla gündeme gelmişti, güncellemeler ile hataların büyük bir kısmı çözüme kavuşmuştu.

The Intercept isimli bir haber sitesinin yayınladığı habere göre Windows 10 işletim sistemi kullanıcı bilgilerini otomatik aralıklarla kendi sistemine yüklüyor , yüklenen bilgilerle ise kullanıcı gizliliğini tehlikeye atıyor. Saklanan verilerin kullanıcı adlarıyla birlikte depolanması yeni öğrenilmiş bir bilgi değil, fakat durum daha farklı. The Intercept ‘ in haberine göre Windows 10 verileri depolarken kullanıcı şifrelerine de depoluyor.

Windows-10-Yedekleme

Windows 10 tarafından depolanan bilgiler kullanıcılar için sorun teşkil etmiyordu, çünkü bilgiler şifre ile korunuyordu. Fakat haber sitesinin yayınladığı habere göre şifrede kaydediliyor ve bu işlemler yapılırken kullanıcılardan izin alınmıyor. Windows 10 tarafından yapılan işlem zorunlu hale getiriliyor ve herhangi bir izin alınmıyor.

Windows-10-Depolama

Saklanan verilere ise olası bir hacker saldırısında indirilebilir. İndirilen dosyalara ise yine aynı şekilde alınan şifreler ile ulaşılabilir. Bu durumda bir çok kullanıcının önemli ve özel bilgilerine erişmek mümkün olacaktır. Microsoft tarafından böyle bir durum olduğuna dair kesin bir bilgi yok fakat hackerların daha önceleri Microsoft ‘ un sistemlerine sızdıkları biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Bakan Uyardı: Bilmediğiniz Word Dosyaları Tehlikeli Olabilir başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

TeknoMania {TeknoMania}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*