Yemek Tarifleri İçin Yapay Zeka!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

MIT bünyesinde bulunan bir araştırma ekibi, yemeklerin resimlerine bakarak sizlere tarifini sunan bir yazılım geliştirdi. Bu sayede artık yemek yapımı daha kolay bir hal alacak.

Uygulama genel olarak Shazam‘a benzerlik göstermekte. Şöyle ki; bizler beğendiğimiz fakat ismini bilmediğimiz bir şarkıyı bulabilmek için şarkının herhangi bir kesitini Shazam’a dinletiyorduk ve saniyeler içerisinde Shazam, bizlere şarkının ne olduğunu söylüyordu. Bu uygulamada da yediğimiz fakat tarifini bilmediğimiz yada merak ettiğimiz bir yemeğin resmini çekip yapay zekaya paylaşıyoruz. Yapay zeka da, kısa süreli bir araştırmanın ardından bizlere yemeğin yapılış aşamasını ve malzeme listesini önümüze koyuyor.

yemek-tarifi-yapay-zeka-teknozen

Uygulama, bünyesinde oldukça büyük bir veritabanı barındırıyor. Bu sayede birçok yemeğin yapılışında kullanılan malzemelerini öngörebiliyor. Örneğin, yapay zekaya bir çörek resmi paylaştığınız da uygulamanın algoritmaları devreye girip çöreğin yapımında kullanılan tereyağı ve un gibi temel ürünleri tespit edebiliyor. Hazır yemek fotoğrafları ile test edilen yapay zeka ilk aşama da yüzde 65’lik bir başarı oranı sağladı. Çeşitli hataların giderilmesiyle uygulamanın kullanıcılara sağladığı doğruluk payı yukarılara çekilecek ve yemek yaparken çekilen uğraşlar minimuma indirgenecek!

Bir önceki yazımız olan Araç Kullanırken Uyanık Kalmamızı Sağlayan Bilezik! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*