Yeni Buluş: Arama Kurtarma Yılanı!

Bilim hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Stanford Üniversitesi‘nde ki yetkililer geçtiğimiz günlerde insanlığın oldukça işine yarayacak bir icata imza attılar. Deprem, sel gibi doğal afetler sırasında bir göçük altında sıkışmış, zor durumda ki kişiler düşünülerek tasarlanan icatta söz konusu yılan bu kişilerin yerini tespit edebilecek ve onlara su taşıyabilecek.

Deprem ve sel gibi felaketler sonrasında gerçekleştirilecek arama kurtarma çalışmaları için insanlar yerine drone veya cyborg gibi yapıların kullanılması düşünülüyordu. Stanford Üniversitesi’nde ki yetkililer bu yapıları sürüngen haline getirerek yumuşak şekilde bir yılanı andıran robot tasarladılar. Bu sayede ulaşılması en zor yerlere bile girip sonuç almayı planlayan yetkililer robotuna oldukça güveniyor.

arama-kurtarma-robotu-teknozen

Esnek bir yapıya sahip olan robotun şimdilik 100 kg’lık bir yükü tek başına taşıyabildiği öğrenildi. Herhangi bir yükü çekmesi yada itmesi gerekir ise robotun algoritmasını bunu algılıyor ve kendini şişiriyor. Ayrıca gerektiği durumlarda daire, kare yada spiral gibi şekillere girebilen yılan robot, insanlığın en büyük problemlerinden biri olan doğal afetlere adeta derman olacak nitelikte yaratılmış.

Bir önceki yazımız olan ABD Ordusu Süper İnsan Üretiyor! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*