Zula, Steam’den Kaldırıldı!

Oyun hasan gündüz 0 views
sponsorlu reklam

Türk yapımı oyunlar arasında FPS kategorisine adını altın harflerle yazdıran Zula, geçtiğimiz günlerde Steam üzerinden kaldırıldı!

Olay aslında şöyle baş gösterdi: Zula’nın yapımcıları kendileri hakkında iyi yorumlarda bulunan oyuncularına ücretsiz bir şekilde özel silahlar gönderdi. Zula’nın bu hareketi pekçok eleştiriyi beraberinde getirmiş ve Reddit‘te açılan başlıkta konuyu iyice hararetlendirmişti. Konu hakkında ne yönde bir açıklama yapılacağı merak edilen Valve ise, kullanıcı sözleşmesini göstererek duruma son noktayı koydu. Valve’ın kullanıcı sözleşmesinde bulunan bir maddeye göre;  ‘‘Steam’deki kullanıcılar hiçbir geliştirici tarafından manipule edilemez!

teknozencengiz

Zula bu hareketiyle Valve’ın bu kuralını maalesef ihlal etmiş pozisyonunda bulunmakta ve bir yaptırımı haketmekteydi. Valve ise çok geçmeden bu yaptırımı uyguladı ve Zula’yı bünyesinden kaldırdı. Zula geliştiricileri konuyla ilgili takipçilerine şu şekilde bir açıklama da bulundular;

“Güncel yeni açıklama (Temmuz 2017) :

Gelen uyarılar nedeniyle 22 Kasım 2016 tarihli olan Steam yorum destek etkinliğimiz kısa bir süre içerisinde müdahale edilip 2016 Aralık ayında iptal edilmiştir.

Bu kadar eski ve iptal edilmiş bir etkinliğin Zula ile ilgili gönderdiğimiz onlarca basın bülteninin hiçbirini yayınlamadığı halde bu konuyu sistemli ve organize bir şekilde oyunu kapattırmak isteği ve amacını da yazılarında belirterek haber yapmalarını son derece art niyetli buluyoruz.

Özellikle gelişmekte olan oyun sektörüne sahip ülkemiz gibi bölgelerde medya mecralarının, geliştiricilerin hataları ve eksiklerini zamanında ve yapıcı bir şekilde paylaşmalarını ve en azından aynı efor ve gayretle aynı geliştiricinin başarı ve pozitif haberlerini de paylaşmalarını, duyurmalarını temenni ediyoruz. Bu şekilde lokal geliştiricilerin de uluslararası devlere karşı sahip oldukları dezavantajlara rağmen var olmaları ve başarılı olmaları yolunda en azından zarar vermemiş olunacaktır.”

Bir önceki yazımız olan Shadow of Mordor Artık Ücretsiz! başlıklı konumuzu da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

hasan gündüz {hasan gündüz}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*